نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

حق انتخاب و آزادی توام با عزت نفس را از جوان ایرانی سلب نکنیممعاون رییس جمهور : خداوند انسان‌ها را با کرامت آفریده است. پس ما نمی‌توانیم حق انتخاب و آزادی را همراه با عزت نفس از جوان ایرانی سلب کنیم.

ایجاد شده در تاریخ: یکشنبه 07 مرداد 1397 - 15:09
آخرین ویرایش:یکشنبه 07 مرداد 1397 - 15:38

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، دکتر معصومه ابتکار در گفت‌وگو با برنامه «پارک شهر» از رادیو تهران درباره دلیل اصرارهای وی و برخی نمایندگان مجلس مبنی بر افزایش تعداد زنان برای حضور در عرصه‌های مدیریتی و  مراکز تصمیم‌گیر، اظهار کرد: آقای رئیس جمهور در ابتدای دوره دوازدهم در مصوبه‌ای به همه دستگاه‌ها اعلام کرد که تعداد مدیران زن تا پایان دولت دوازدهم باید به 30 درصد برسد.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته افراد زیادی فارغ‌التحصیل شده‌اند و بیش از 27 درصد از زنان ایرانی تحصیلات دانشگاهی دارند. البته تعداد قابل توجهی از زنان تحصیل‌کرده در بدنه دولت استخدام شده‌اند و در سطوح مختلف دولتی فعالیت می‌کنند.

ابتکار افزود: این خانم‌ها به دلایل مختلف فرصت حضور کمتری در عرصه‌های تصمیم‌سازی و مدیریتی داشتند. اصل هم بر شایستگی زنان در پست‌های مدیریتی است، بنابراین حضور زنان توانمند در دولت می‌تواند کارایی و کارآمدی دولت را در مباحث گوناگون افزایش دهد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: قانون اساسی هم در بحث‌هایی مانند آموزش و بهداشت به فرصت برابر زنان و مردان تاکید دارد، اما در بحث مدیریت باید به توانمندی افراد توجه داشت نه به جنسیت. مصوبه 30 درصدی حضور زنان هم عددی واقع‌بینانه است تا بعد از 4 سال بتوانیم مدیران زن شایسته را به حداکثر برسانیم.

وی گفت: معاونت امور زنان و خانواده ارزیابی و تحقیقات گسترده‌ای درباره مشکلات زنان و خانواده‌ها در سطح جامعه انجام داده است. اطلس زنان ایرانی هم آسیب‌ها و هم مطالبات را به صورت منطقه‌ای بررسی می‌کند. به طور مثال زنان سرپرست خانوار با مشکلات حقوقی و بیمه‌ای روبه رو هستند که در همین راستا آقای نوبخت هم در زمینه پرداخت حق و حقوق آنان همکاری بسیار خوبی داشتند.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری نشاط و ورزش را یکی از مطالبات جدی جوانان دانست و افزود: جوانان دلشان می‌خواهد در فضایی پر از امید و نشاط زندگی کنند. امید سر منشا حیات است، زیرا امید رحمت بی‌کران خداوند به بندگانش است. بنابراین اجازه نداریم به هر دلیلی امید، نشاط و شادابی را از جامعه دور کنیم.

وی در پاسخ به اینکه چرا مصرف لوازم آرایشی در ایران افزایش یافته نیز گفت: قبل از اینکه بخواهیم جوانان را در این باره مقصر بدانیم اول باید به خودمان بگوییم پدر- مادر ما متهم هستیم. ایران دارای انقلاب ارزشمندی است و همه در جامعه‌ای اسلامی در حال زندگی هستند. بنابراین برای تحقق انتخاب‌های درست این ما هستیم که باید زمینه سازی انجام دهیم و روشی را در پیش بگیریم تا جوانان انتخابی درست داشته باشند.

ابتکار، دادن عزت نفس به جوانان را یکی از راه‌های زمینه سازی درست دانست و افزود: خداوند انسان‌ها را با کرامت آفریده و روح خودش را در آنان دمیده است. پس ما نمی‌توانیم حق انتخاب و آزادی را همراه با عزت نفس از جوان ایرانی سلب کنیم. ما نباید جوانان را مقصر بدانیم و به جای اینکه با آنان همراه باشیم دائما در حال واکنش به جوانان باشیم. استفاده از لوازم آرایشی در ابتدا سلامت جوانان را به خطر می‌اندازد و دوم هویت فرد دچار آسیب می‌شود.

وی تاکید کرد: صداوسیما با برگزاری برنامه‌هایی در این باره می‌تواند آسیب شناسی کند و از جوانان، منتقدان و کارشناسان برای بررسی این مساله دعوت به عمل بیاورد. رسانه ملی باید صدای جوانان باشد و صدای آنان را نیز بشنود. همانطور که معاونت امور زنان با تشکیل کارگروهی به نام گفتگوی بین نسلی و خانواده و کارگاه‌های آموزش گفتگو، صدای جوانان را می‌شنود.

ابتکار همچنین درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها نیز اظهار کرد: این موضوع درست یا غلط تبدیل به مطالبه جوانان شده است. شئونات را همه رعایت می‌کنند اما بعضا اتفاقاتی رخ داد که حساسیت‌هایی را در جامعه ایجاد کرد. اما مگر پارک‌ها جدا شده‌اند و گفته‌ایم جوانان در این اماکن حضور نداشته باشند؟

وی با اشاره به اینکه وظیفه دولت ایجاد زمینه سالم و مناسب برای ایجاد نشاط در جامعه است، یادآور شد: چه ایرادی وجود دارد که جوانان ما در فضای سالمی مانند ورزشگاه برای دیدن بازی مورد علاقه‌شان حضور پیدا کنند. مکان‌های ورزشی سالم‌ترین فضا برای نشاط به شمار می‌روند؛ جامعه به نشاط نیاز دارد. البته رفتارها هم باید در چارچوب باشد. هیچ‌کس نمی‌گوید، بی‌قانونی و هنجارشکنی به وجود آید.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری گفت: دولت شیوه‌نامه‌ای در این زمینه‌ تصویب کرد تا فضاهای استادیوم‌هایی که مشکل دارند، اصلاح شود. البته بانوان برای دیدن برخی ورزش‌ها مثل کشتی مطالبه‌ای ندارند، اما برای برخی ورزش‌ها مانند والیبال مطالبات زیادی وجود دارد.

وی ادامه داد: به نظر ما هم باید یک مقداری تحمل خود را بالا ببریم. مسابقات ایران در جام جهانی در استادیوم آزادی از طریق مانیتور پخش برای خانواده‌ها پخش شد و مشکلی هم رخ نداد. ما باید نگران افسردگی و آسیب‌های ناشی از نبود نشاط و قطع امید در جامعه و میان جوانان باشیم.

ابتکار درباره تصمیمات دولت در زمینه مسائل و مشکلات اقتصادی گفت: زمانی که آمریکا اولین گام‌ها را برای خروج از برجام برداشت دولت ایران تدابیر پیشگیرانه‌ای را اتخاذ کرده بود تا آثار این مسائل کمتر شود. الان هم تدابیر خاصی در نظر گرفته شده است، آمریکا تلاش می‌کند مناسبات پولی و مالی ما را دچار اخلال کند اما دولت در چند ماه اخیر همه تلاش خود را برای تنظیم بازار به خرج داد و به تلاش خود ادامه می‌دهد اما بخشی به عهده خود مردم است، اینکه در این شرایط هرکس بخواهد سود خود را ببرد به دور از شئونات انسانی و انصاف است.

وی تصریح کرد: در دفاع مقدس این سختی‌ها را داشتیم آن زمان همراهی مردم ما را از مشکلات عبور داد الان هم همین گونه است. این تهدید تنها علیه دولت نیست علیه نظام هم نیست، علیه ایران است لذا همه باید کنار هم باشیم. دولت برای کاهش این آثار و تامین مایحتاج اولیه مردم تلاش می‌کند. رئیس‌جمهور دستور دادند که هیچ مشکلی برای مایحتاج عمومی وجود نداشته باشد تا از این تکانه‌‌ها عبور کنیم. تهدیدات علیه دولت آقای روحانی و حتی جمهوری اسلامی نیست بلکه تهدیدات علیه ایران و مردم ایران است.

ابتکار افزود: در داخل هم مشکلاتی داریم، شاید برخی سیاست‌ها دقیق نبوده که در تغییراتی در کابینه داشتیم، ممکن است در آینده هم تغییراتی داشته باشیم به هر حال تصمیم با رئیس‌جمهور است.‌ زمانی که کابینه انتخاب شد این شرایط وجود نداشت، شرایط تغییر کرد، وعده‌های رئیس‌جمهور برای آن شرایط بود البته ایشان هنوز هم به این وعده‌ها پایبندند ولی شرایط تغییر کرده است.

وی در پایان گفت: امروز دیگر دنیا با ترامپ همراه نیست که این حاصل تلاش‌های آقای ظریف و دستگاه دیپلماسی است. ایران امروز منزوی نیست.َ

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha