نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

دختران دلنوشته های خود را برای معاون رئیس جمهوری می نویسندمعصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در اقدامی جدید دختران محصل در دوره اول و دوم متوسطه را به نوشتن دلنوشته و مشکلات مربوط به خود برای این معاونت دعوت کرده است.

ایجاد شده در تاریخ: یکشنبه 08 مهر 1397 - 15:55
آخرین ویرایش:ﺳﻪشنبه 10 مهر 1397 - 16:15

چندی پیش عباس سلطانیان، معاون آموزش دوره متوسطه دوم وزارت آموزش و پرورش از ترک تحصیل 151 هزار و 46 دختر در سال تحصیلی 96-97 خبر داده بود. او تعداد دانش آموزان دختر گروه سنی 15 و 16 ساله را در سال جاری، یک میلیون و هفت هزار و دو نفر اعلام کرده و گفته بود از این تعداد دانش ‌آموز 817 هزار و 959 نفر در حال حاضر مشغول تحصیل هستند.

به گفته وی، علاوه بر این آمار، یک جمعیت 15 و 16 ساله هم داریم که در دوره‌ های دیگر تحصیل می‌ کنند یعنی بنا به دلایلی هنوز در دوره‌ های متوسطه اول درس می ‌خوانند اما سن‌ آنان مربوط به دوره دوم متوسطه است و تعداد این دانش آموزان هم حدود 37 هزار و 999 نفر است. یعنی اگر بخواهیم جمعیت بازمانده از تحصیل دختران را محاسبه کنیم، در سال 97-96 تعداد دانش آموزان دختری که در هیچ پایگاهی ثبت نام نکردند و هیچ جا مشخصات ‌آنان ثبت نشده است و دانش آموز محسوب نمی ‌شوند، 151 هزار و 46 نفر است.

شاید ابتکار به دلیل اینگونه مشکلات دختران دانش آموز، چنین پیشنهادی را مطرح کرده است، شاید هم می خواهد دانش آموزان و دختران ایران زمین مشکلاتشان را به گوش مسئولان برسانند و خود به عنوان یکی از شنونده های اصلی، با حضور در جلسات هیات دولت آنها را مطرح کند و روزنه ها و امیدهایی برای رفع مشکلات آنها از این طریق نیز فراهم آید.

از این رو، معاونت رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، با انتشار اطلاعیه ای در پست الکترونیک women@iripo.ir با عنوان «بنویسید دختران ایران زمین» از دختران دوره متوسطه درخواست کرد چالش های پیش رو و انتظارات خود را برای این معاونت بنویسند.

ابتکار از دختران نوجوان ایران زمینه دعوت کرده است که نوشته های خود را در حداکثر 500 کلمه به آدرس این پست الکترونیکی ارسال کنند، حتی از بهترین نوشته های ارسالی هم تقدیر می شود.

سه سوالی که ابتکار از دانش آموزان دختر داشته است، این است که «از نظر شما چالش های پیش روی دختران ایران زمین چیست؟» ، «معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده برای دختران این مرز و بوم می تواند ....؟» و «آنچه که از معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری انتظار داریم این است که ...؟»

دختران دوره متوسطه اول و دوم برای نوشتن نامه به معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تا یکم آبان ماه مهلت دارند.

فرحناز مینایی پور مدیرکل امور زنان وزارت آموزش و پرورش نیز پیشتر گفته بود که پوشش تحصیلی دوره ابتدایی دختران و پسران ٩٨،١٣ درصد است و این میزان در میان دختران ٩٨ درصد است. پوشش تحصیلی دوره متوسطه دوم در مجموع ٨٣،١٣ درصد است که دختران ٨١ و پسران ٨٣ درصد را شامل هستند.

وی گفته بود که این آمار در مقطع متوسطه اول در مجموع دختران و پسران ٩٣،5 درصد است که دختران ٩٢ درصد و پسران ٩4،٩5 درصد این سهم را شامل می شوند؛ از این رو می توان گفت که دختران ما مظلوم واقع شده اند. فقر مالی مانند نداشتن کیف، کتاب و کفش دلیل نرفتن دانش آموزان پسر به مدرسه است اما دلیل عمده بازماندن از تحصیل دختران، فقر فرهنگی است.

بر این اساس به نظر می رسد ابتکار در نظر دارد با این اقدام، با مشکلات دختران نوجوان آشنایی یابد تا شاید راهکارهایی عملی برای رفع آنها از سوی مسئولان مربوطه اندیشیده شود.

در مجموع نیمی از جمعیت 80 میلیونی ایران را بانوان تشکیل می دهند. از 13 میلیون دانش آموز در حال تحصیل، حدود 6 میلیون دانش آموز دختر در مدارس مختلف کشور تحصیل می‌ کنند.

منبع: ایرنا

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha