نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

ابتکار: سند سالمندی کشور آماده اجراستمعاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: سند سالمندی کشور تصویب و در شورای عالی سلامت نهایی شده است و برای اجرای آن آمادگی داریم.

ایجاد شده در تاریخ: چهارشنبه 02 آبان 1397 - 18:10


نقش معصومه ابتکار عصر چهارشنبه در آیین پایانی «همایش منطقه ای آسیا- اقیانوسیه؛ نقش خانواده، اجتماع و دولت در جوامع رو به سالمندی» افزود: سند سالمندی کشور در کنار پیشرفت های ایران برای ارتقای شاخص های مربوط به سالمندی و توجه به زنانه شدن مساله سالمندی و بحث های مرتبط با رفاه اجتماعی و فقر که اهمیت ویژه ای دارد، مورد توجه خاص دولت دوازدهم قرار دارد.

ابتکار ادامه داد: امید است الگوها و سیاست های موفق ایران با همکاری سازمان های منطقه ای و بین المللی به عنوان تجربه ای برای دیگر کشورها معرفی شود.

وی افزود: معاونت زنان ریاست جمهوری از پارسال برنامه گفت و گوی ملی خانواده را به عنوان راهبرد دولت دوازدهم معرفی کرده است و به عنوان تجربه موفق ایران به کشورهای دیگر ارایه کرده ایم و به دنبال توانمندسازی خانواده هاست.

ابتکار ادامه داد: ارتباط گیری بین اعضای خانواده ضعیف و شکننده شده است و ارتباط با یکدیگر باید احیا شود.

** نیاز به راه حل های ابتکاری برای مراقبت و درمان سالمندان

معاون برنامه ریزی راهبردی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این آیین یادآوری کرد: هزینه های مراقبت از سالمندان در کشورهای توسعه نیافته و کمتر توسعه یافته زیاد است و باید در این زمینه به دنبال راه حل های ابتکاری باشیم.

علی اکبر حق دوست افزود: باید از زیرساخت های موجود برای رساندن خدمات درمانی اولیه به مناطق شهری و روستایی استفاده شود.

حق دوست گفت: مشارکت فعال جمعیت سالمند در برنامه هایی که برای آنها تدوین می شود اهمیت دارد اما مهمتر از آن درگیر شدن جامعه محلی در این زمینه است.

 «همایش منطقه ای آسیا- اقیانوسیه؛ نقش خانواده، اجتماع و دولت در جوامع رو به سالمندی» که یکم آبان ماه آغاز شده بود، عصر چهارشنبه در هتل استقلال به کار خود پایان داد.

در این همایش ۱۲۰ کارشناس از ۲۵ کشور آسیا و اقیانوسیه با هدف بررسی چالش ها، مشکلات و دستاورد کشورهای مختلف در حوزه سالمندی گرد هم آمده بودند.

منبع: ایرنا

 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha