نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

بوم گردی یک شاخص مثبت در توسعه روستاهاست

ایجاد شده در تاریخ: دوشنبه 12 آذر 1397 - 16:06
آخرین ویرایش:ﺳﻪشنبه 13 آذر 1397 - 12:04

معصومه ابتکار روز دوشنبه در بازدید از مرکز بوم گردی شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا اظهار داشت: گسترش این مراکز گامی مهم در راستای بهبود و ارتقای صنعت گردشگری در نقاط روستایی و عشایری بوده و علاوه بر آن نیز سبب ایجاد اشتغال پایدار به ویژه برای زنان سرپرست خانوار می شود.

وی افزود: دولت برای حمایت از بانوان از جمله زنان سرپرست خانوار تسهیلات اشتغالزایی روستایی و عشایری و اشتغال فراگیر در نظر گرفته که در حال پرداخت است.

ابتکار بیان کرد: زنان سرپرست خانوار کشور با نام نویسی در سامانه کارا و یا در قالب تعاونی ها می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

وی عنوان کرد: دستگاه های اجرایی و بانک های عامل در سراسر کشور موظف به همکاری همه جانبه با بانوان از جمله زنان سرپرست خانوار برای اعطای این تسهیلات هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: 50 منطقه برای ایجاد اقامتگاه‌ های بوم گردی در مناطق مختلف این استان شناسایی شده است.

محمود باقری اظهار داشت: از این تعداد 15 طرح برای دریافت تسهیلات ارزان قیمت تا سقف یک میلیارد ریال به صندوق کارآفرینی امید کهگیلویه و بویراحمد معرفی شده‌ اند.

وی افزود: هم اینک 6 اقامتگاه بوم گردی در شهرستان‌ های بویراحمد، دنا و باشت با پیشرفت فیزیکی 10 تا 100 درصد در حال اجراست.

اقامتگاه های بوم گردی مکان هایی هستند که در محیط های طبیعی و بومی با رعایت بالاترین سطح ممکن ضوابط زیست محیطی و سازگار با معماری بومی، بافت تاریخی و سیمای طبیعی منطقه ایجاد می شود.

این اقامتگاه ها علاوه بر داشتن تعامل لازم با جامعه محلی و توجه به اقلیم زمینه حضور گردشگران را با کیفیتی قابل قبول و تعریف شده فراهم می کنند.

وی همچننین در این سفر در بازدید از اورژانس اجتماعی بهزیستی شهریاسوج با اشاره به اینکه نقش تعیین کننده توسعه و گسترش اورژانس اجتماعی در کاهش آسیب‌های اجتماعی بر کسی پوشیده نیست گفت: اطلاع رسانی و آگاه سازی آحاد جامعه در خصوص برنامه‌ها و خدمات ارائه شده در اورژانس اجتماعی نیز از عوامل موثر و کلیدی در کاهش آسیب‌های اجتماعی و کنترل آن به شمار می‌رود. 

خانم ابتکار افزود:راه اندازی اورژانس اجتماعی یکی از مهمترین و تاثیر گذارترین راهکار‌های دولت برای کنترل و مهار آسیب‌های اجتماعی و جلوگیری از گسترش آن است.

وی ادامه داد: اورژانس اجتماعی نقش یک رابط اجتماعی را ایفا می کند و باید با شناساندن تلفن ۱۲۳ اورژانس اجتماعی مردم را در برابر آسیب‌های اجتماعی آگاه ساخت.

ابتکار بیان کرد: دولت در راستای مقابله با آسیب‌های اجتماعی برنامه‌های متعددی دارد که مهمترین آن پیشگیری و توان‌افزایی و‌ ارتقا سطح آگاهی از سنین پایین تا خانواده است.

منبع: ایرنا

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha