نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

مناظره دانشجویی بدون سانسور/ علم و اخلاق محور است

ایجاد شده در تاریخ: دوشنبه 12 آذر 1397 - 16:40


دبیر مسابقات مناظره دانشجویان ایران با تأکید بر برگزاری مسابقات مناظره دانشجویی بدون سانسور شرکت‌کنندگان اظهار امیدواری کرد که تشکل‌های دانشجویی از این مدل استفاده کرده و فضای گفت‌وگو فضای عمومی جامعه شود.

مهدی کاظمی‌خالدی، رئیس سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی که چهار دوره دبیر مسابقات مناظره دانشجویان ایران بوده است، در آستانه برگزاری هفتمین دوره از این مسابقات در گفت‌وگو با ایکنا؛ از تجربه برگزاری مسابقه مناظره آن هم در کشوری که گفت وگو در آن با چالش روبه رو است سخن گفت.

وی در پاسخ به این سؤال که چگونه در جامعه‌ا‌ی که میزان نزاع در آن بالاست و با کمبود گفت‌وگو در خانواده مواجه هستیم، می‌توان مسابقه مناظره برگزار کرد؟ گفت: از سال ۸۸ پایه‌های مطالعاتی مناظره دانشجویی گذاشته شد. در آن برهه زمانی کشور گرفتار درگیری‌های لفظی سیاسی و کش و قوس‌های مختلف بود و این سؤال مطرح می شد که در شرایط حاضر چه می‌توان کرد؟

وی ادامه داد: ما دو الگو داشتیم؛ اول الگوی گفت وگو و مناظره‌های پیامبر(ص)، ائمه(ع) و بزرگان دینی که در طول تاریخ به صورت گسترده و مداوم محقق شده است و دوم عملکرد سایر دانشگاه‌های جهان در این خصوص که به صورت علمی هر دو الگو مورد بررسی قرار گرفت تا مشخص شود چه شیوه‌هایی برای گفت‌وگو و مناظره را در ایران می توان در پیش گرفت.

رئیس سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی ادامه داد: اولین نتیجه ای که پس از مطالعات گسترده بر روی دو الگوی مطرح به آن رسیدیم این بود که باید در فضای جوان کشور گفت‌وگو آموزش داده شده، تمرین شود. متأسفانه در مدارس و دانشگاه‌های ما این آموزش‌ها وجود ندارد. حتی در کارگاه‌های آموزشی نیز استادان مطالبی را مطرح می کنند و عملاً هیچ تمرین و کوششی برای اجرای آموخته‌ها صورت نمی‌گیرد و تأثیری نیز بر جامعه ندارد.

وی در نتیجه گیری از این بخش از سخنان خود گفت: بر اساس همین خلأ و پس از بررسی فضای دانشگاهی سایر کشورها مدل مسابقات مناظره دانشجویی تهیه شد. در این مدل گفت وگو و بحث به رویدادی رقابتی تبدیل شده که جذابیت داشته باشد و دانشجویان در آن شرکت کرده بتوانند حرف‌هایشان را بزنند و گفت‌وگو را تمرین کنند.

دبیر هفتمین دوره مسابقات مناظره دانشجویان ایران تصریح کرد: در اصالت و طراحی اولیه این مسابقات، نه مسابقه آن مهم است و نه مناظره آن چون بسیاری معتقدند مناظره به مجادله تبدیل می شود بلکه مسابقه و مناظره جذابیتی است برای ورود افراد و تمرین گفت و گو؛ به همین دلیل شعار مسابقات نیز «مناظره فرصتی برای یادگیری» انتخاب شده است.

وی اضافه کرد: پس ما محلی را برای تمرین ایجاد کردیم که افراد شرکت کننده پس از این مسابقات می توانند در حوزه‌های تکمیلی‌تر و سطوح بالاتر از این مهارت استفاده کنند، گفت‌وگوهای جدی با خروجی‌های منطقی داشته باشند و بتوانند تحمل نظر مخالف، اخلاق گفت‌وگو و روش آن را یادگرفته در جامعه به کار بندند.

کاظمی ضمن پذیرش این مسئله که باید آموزش گفت وگو از سطوح پایین تر تحصیلی آغاز شود، گفت: با توجه به وظایف سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی دسترسی ما به دانشجویان بود که آنها نیز به خوبی از این مسابقات استقبال کردند ولی باز هم امیدواریم این فرصت بیشتر و گسترده تر فراهم شود و جوانان بیشتری وارد این فضای تمرینی شوند.

وی با اشاره به رسیدن تعداد گروه های شرکت کننده از ۱۶ تیم در دوره اول به ۵۸۱ تیم در دوره هفتم، گفت: این دانشجویان بودند که مناظره را در فضای دانشگاهی ترویج کرده و دست به تشکیل و تربیت گروه های جدید زدند و اکنون در بسیاری از مناطق کشور تشکل های دانشجویی در حال استفاده از این الگو و روش هستند تا فارغ از مسابقات مسئله گفت و گو را ترویج کنند.

کاظمی از ورود مبحث مناظره به مدارس خبر داد و گفت: تعدادی از دانشجویان نیز مناظره را به مدارس بردند ولی ساختار یافته ترین این اقدامات توسط کمیسیون دانشجویی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال انجام است که طی ساختار آن آموزشی تر و تمرینی تر بوده در تعدادی از مدارس تهران اجرا می شود.

رئیس سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی در پاسخ به این سؤال که پس از هفت سال به چه میزان از اهداف خود دست یافته اید؟ گفت: یکی از اهداف اولیه این بود که دانشگاهیان متوجه این نیاز شوند؛ با توجه به استقبال دانشگاه ها و دانشجویان و درخواست های آنها برای برگزاری مناظره ها در دست یابی به این هدف موفق بوده ایم.

کاظمی در پاسخ به این پرسش که مناظره‌های دانشجویی چه قدر سانسور و خط قرمز دارند و آیا می‌توان در مناظره‌ها خطوط قرمز را جابجا کرد؟ اظهار کرد: در خصوص خط قرمزها برگزاری کرسی های آزاداندیشی کار ما را تسهیل کرده است. نامه مقام معظم رهبری برای راه‌اندازی فضای آزاد اندیشی در محیط‌های علمی و دانشگاهی و پیگیری مداومی که وجود دارد موجب شده مسئولان دانشگاه‌ها پیگیر برگزاری کرسی های آزاداندیشی باشند که این امر اقدامات ما را تسهیل کرده است.

حرف منطقی اینجا به کرسی می‌نشیند

وی این مسئله را نیز مطرح کرد که نگرانی از بد مطرح شدن خطوط قرمز موجب طراحی سخت آئین نامه کرسی‌های آزاد اندیشی شده است و اظهار کرد: ساختار مسابقه و داوری در مناظره‌های دانشجویی موجب شده دانشجویان خود را در مسیر چهارچوب‌ها قرار داده از دایره ادب و بیان مطالب علمی کمتر خارج شوند و به دنبال این باشند که حرف خود را با منطق به کرسی بنشانند تا در مسابقه برنده شوند.

رئیس سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی تصریح کرد: ما نمی‌خواهیم هیچ دانشجویی را سانسور کنیم بلکه می خواهیم که اخلاقی و علمی رفتار شود. از سوی دیگر مسابقه مناظره به پایه‌‌ای برای کرسی‌های آزاد اندیشی تبدیل شده است. در گذشته دانشجویان بلد نبودند وارد این فضا شوند و فقط تعداد محدودی از دانشجویان عضو تشکل‌های دانشجویی با درگیری‌های سیاسی خاص وارد کرسی‌های آزاد اندیشی می شدند در حالی که مسابقات مناظره اجازه داد دانشجویان مختلفی بیایند و خود و توانمندی ‌ای خود را معرفی کنند.

وی در خصوص تفاوت‌های مناظره در ایران با دانشگاه‌های سایر کشورها گفت: آنچه ما را با الگوهای جهانی متفاوت می‌کند اهمیت اخلاق در این مسابقات است. از سوی دیگر دانشجویان باید از موضع قلبی واقعی‌شان بیایند و مناظره کنند نه اینکه به خاطر مسابقه مجبور باشند از مسئله یا تفکری دفاع کنند. این فضاها می‌تواند کمبودهایی که در سایر بخش‌های کشور وجود دارد را جبران کند اما نباید انتظار داشته باشیم این فضا خروجی مورد نیاز تمام بخش ها را تأمین کند.

کاظمی افزود: نباید فراموش کنیم که این مسابقات جای تمرین و گفت و گو است و نباید به خاطر نتیجه گرایی این فضای تمرین را از دانشجویان بگیریم. باید برای دانشجویان آموزش دیده مدل های دیگر و فضاهای دیگر اجرایی طراحی کنیم.

دبیر چهار دوره مسابقات مناظره دانشجویی در پاسخ به این سؤال که دوست دارید بازدهی و نتیجه برگزاری این مسابقات چه چیزی باشد؟ گفت: آرزو و البته تلاش می کنم نه صرفاً مسابقات مناظره بلکه کلاً چنین فضایی به نحوی در کشور گسترش یابد که نیازی نباشد نهادهایی مثل سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی بیاید و به بقیه گفت و گو و مناظره یاد داده و این مسابقات را برگزار کند. امیدوارم روزی برسد که به حدی مناظره و گفت و گو در جامعه جریان داشته باشد که به ما بگویند بس است دیگر شما به دنبال کار دیگری بروید.

وی افزود: امیدواریم زمانی مناظره، آموزش گفت و گو و مدل مسابقات مناظره به حدی گسترده شود که همه تشکل های دانشجویی از چنین مدلی استفاده کنند و فضای گفت وگو فضای عمومی جامعه باشد.

ولی آنوقت شما بیکار می شوید؟ کاظمی پاسخ داد: اصالت کار سازمان دانشجویان همین بوده و برای همین ایجاد شده که مسائل مغفول مانده را پیدا کند، مدل برای آن طراحی و اجرا کند، آن را همه گیر کند و بعد کنار بکشد.

مکنبع: ایکنا

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha