نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

گزارش سازمان ملل با توجه به شاخص های بهداشت، آموزش و درآمد سرانه در سال 2017 مشخص کردایران در آستانه ورود به جمع کشورهای بسیار توسعه یافته

ایجاد شده در تاریخ: شنبه 15 دی 1397 - 12:56


طبق آخرین گزارش سازمان ملل متحد از وضعیت توسعه انسانی 189 کشور جهان، ایران با کسب امتیاز 0.798، بالاتر از کشورهایی چون ترکیه، چین، مصر، هند، مکزیک، پاناما، برزیل، گرجستان و تایلند، در صدر کشورهای "با توسعه انسانی بالا" و در آستانه ورود به جمع کشورهای بسیار توسعه یافته قرار گرفت.به گزارش خراسان، شاخص توسعه انسانی بر اساس سه شاخص کلیدی درآمد سرانه (بر اساس شاخص برابری قدرت خرید به صورت سرانه)، آموزش (متوسط تعداد سال های تحصیل افراد جامعه) و بهداشت (متوسط امید به زندگی)، محاسبه می شود و در نهایت نمره کشورها از نظر این شاخص به صورت عددی بین صفر و یک محاسبه و گزارش می شود. طبق آخرین به روزرسانی سازمان ملل، کشور نروژ با نمره 0.953 در صدر و کشورهای سوئیس، استرالیا،ایرلند و آلمان در رده های بعدی از نظر شاخص توسعه انسانی (HDI) قرار گرفتند. ایران نیز با نمره 0.798 در رده شصتم دنیا و در صدر فهرست کشورهای با توسعه انسانی بالا (HIGH HUMAN DEVELOPMENT) قرار گرفت. گفتنی است به طور معمول کشورهای با نمره 0.8 تا 1 کشورهای با توسعه انسانی بسیار بالا (VERY HIGH HUMAN DEVELOPMENT) و کشورهای دارای نمره 0.7 تا 0.8 کشورهای با توسعه انسانی بالا قلمداد می شوند. هم اکنون ایران با کسب نمره 0.798 در صدر فهرست دوم و در آستانه ورود به فهرست کشورهای با توسعه انسانی بسیار بالا قرار گرفته است. ایران در گزارش قبلی مربوط به سال 2016 با نمره 0.774 در رتبه 69 جهان و رتبه 18 فهرست دوم قرار داشت.

ایران با پشت سر گذاشتن کشورهایی چون پاناما، صربستان و کوبا در رتبه شصتم کشورهای با توسعه انسانی بالا قرار گرفته است.

گفتنی است بین اقتصادهای در حال ظهور نیز رتبه ایران از چین و هند همیشه بالاتر بوده است. از برزیل و آفریقای جنوبی نیز به ترتیب در سال های 1385 و 1375 عبور کردیم و هم اکنون تنها از کشور روسیه پایین تریم. متن کامل این گزارش را می توانید در لینک زیر ملاحظه کنید.

hdr.undp.org/

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha