نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

نخستین فرماندار زن خوزستان: مردم به سلامت کار زنان ایمان و اعتقاد دارندفرماندار کارون با اشاره به نگاه مثبت جامعه امروز به مشارکت زنان در عرصه‌های مدیریتی گفت: چالش بزرگی که زنان در عرصه مدیریتی دارند این است که نباید خطا کنند زیرا کوچک‌ترین خطای ما دیده می‌شود و به حساب زن بودن و جنسیتمان گذاشته می‌شود.

یکشنبه 29 اسفند 1395 - 16:05

‌معصومه خنفری، نخستین فرماندار زن در خوزستان، در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در سال‌ها فعالیت مدیریتی، اجتماعی و سیاسی در حوزه‌های مختلف متوجه شدم که حضور در این عرصه‌ها در جامعه با مخالفت مواجه نمی‌شود و واقعا مخالفتی در این زمینه وجود ندارد.

وی با اشاره به استقبال مردم از انتصاب خود به سمت فرمانداری شهرستان کارون تصریح کرد: استقبال مردم از انتصاب یک زن به عنوان فرماندار کارون بی‌نظیر بود و شاید مراسم معارفه من یکی از شلوغ‌ترین معارفه های فرمانداران بود و جمعیت عظیمی در این مراسم حضور یافتند.

فرماندار کارون به بیان برخی خاطرات خود در مراسم معارفه اشاره و اظهار کرد: در مراسم معارفه خود متوجه شدم که عده‌ای از خوزستانی‌های ساکن تهران تنها برای حضور در این مراسم به خوزستان آمدند. این افراد به من گفتند زمانی که شنیدیم که یک زن در خوزستان فرماندار می‌شود تنها برای کسب افتخار حضور در این مراسم به خوزستان سفر کردیم.

خنفری با بیان اینکه جامعه از حضور زنان در عرصه‌های مدیریتی و همچنین حوزه های اجتماعی و سیاسی استقبال می‌کند، گفت: تجربه شخصی من ثابت کرده است که مردم به زنان اعتماد می‌کنند، زنان را قبول دارند و ترجیح می‌دهند که کار را به زنان بسپارند زیرا به سلامت کار زنان ایمان و اعتقاد دارند و اطمینان دارند که زن تمام توان خود را به کار می‌گیرد تا به خوبی از عهده مسئولیت خود برآید. مردم فکر می‌کنند شاید زنان بتوانند آن چه مورد انتظار آنها است را برآورده کند.

خنفری ادامه داد: حتی در مناطق عشایری زمانی که زنان جهت انتخابات شوراهای شهر و روستا کاندید می‌شوند، نه تنها رای می‌آورند بلکه موفق به کسب آرای خوبی می‌شوند. این موضوع بیانگر این است که نگاه به زن در مناطق عشایری نیز نگاه مثبتی است و در این مناطق نیز به حضور زن در عرصه‌های مدیریتی و اجرایی و سیاسی و اجتماعی اعتماد می‌شود.

 

وی برخی مخالفت‌ها نسبت به حضور زنان در عرصه‌های مدیریتی و اجرایی را ناشی از ارجح دانستن مسایل شخصی توسط این مخالفان دانست و اظهار کرد: یک دسته از افرادی که نسبت به حضور و مشارکت زنان در عرصه‌های مدیریتی مخالف هستند، اعتقاد دارند که زن نباید جایگاه مدیریتی را اشغال کند. علت مخالفت دسته دیگر نیز به خطر افتادن مصالح شخصی آنها است. برخی نیز گمان می‌کنند که شاید توان زن با توان مرد برابر نیست و برخی دیگر نیز شاید فکر می‌کنند زن در این گونه مناصب احساساتی عمل می‌کند و یا زن از لحاظ عقلی با مرد برابری نمی‌کند. بالاخره هر دسته از مخالفان دلایل خاص خود را دارد.

فرماندار کارون با اشاره به نگاه مثبت جامعه به حضور زنان در عرصه‌های کلان مدیریتی و اجرایی عنوان کرد: اکنون جامعه به سمت و سویی حرکت کرده است که به زن اعتماد و اعتقاد دارد و حتی تمایل دارد که کار را به زن بسپارد. چه زمانی که بخشدار بودم و چه در حال حاضر که فرماندار هستم، هیچگاه در کارم با مشکلی مواجه نشدم زیرا هم مدیران و هم مردم و هم افراد زیرمجموعه من استقبال و همکاری و حمایت از من داشته‌اند. پس از این نظر هیچ مشکلی نمی‌بینم.

خنفری در خصوص  تفاوت و حساسیت‌های حضور زنان در عرصه‌های کلان مدیریتی نسبت به حضور مردان در این عرصه‌ها بیان کرد: دو رسالت عظیم بر گردن دارم، در وهله اول نه تنها مانند همه فرمانداران بلکه باید با دقت بیشتر از سایر فرمانداران عمل کنم زیرا ممکن است سایر فرمانداران مانند من زیر ذره‌بین نباشند اما من زیر این ذره بین قرار دارم و همه در جزئیات کارهایی که می‌کنم، دقیق می‌شوند زیرا می خواهند بدانند زمانی که دولت به یک زن جهت سکانداری فرمانداری یک شهرستان اعتماد کرده است آیا این زن نیز از عهده این کار برمی‌آید یا خیر.

وی ادامه داد: رسالت دوم من این است که عملکردی که خواهم داشت و کارنامه‌ای که برجای خواهم گذاشت مسیری را برای سایر بانوان جهت حضور در عرصه ‌ای مدیریتی و اجرایی باز کند. باید از اعتمادی که در انتصاب من داشتند نهایت استفاده را برای عملکردم داشته باشم تا در آینده نیز زنان بتوانند پست‌های جدید مدیریتی را کسب کنند. اگر من در این مسیر موفق نشوم، این عدم موفقیت به منزله شکستی برای حرکت دیگران در این مسیر است، بنابراین خیلی تلاش می کنم تا از این نظر ظلمی به زنان نشود و شرایط و مسیر برای حضور زنان در عرصه های کلان مدیریتی شود که این کار مستلزم عملکرد جهادگونه است.

فرماندار کارون با بیان اینکه چالش بزرگی که به عنوان مانع حضور اجتماعی و سیاسی زنان در کشور باشد، وجود ندارد؛ تصریح کرد: زنان به راحتی می توانند در جامعه امروز حضور داشته باشند زیرا جامعه ما به زنان اعتماد دارد و به زنان کمک می کند؛ این موضوع را من تجربه کردم. استقبال مردم از انتصاب من به عنوان فرماندار کارون بی‌نظیر بود و با وجود اینکه برخی مخالفان انتصاب من در ابتدا با این استدلال که فرماندار باید با عشایر و شیوخ و بزرگان تعامل داشته باشد و یک زن نمی‌تواند در این گونه مراسمات و مناطق حضور داشته باشد، با انتصاب من مخالفت می‌کردند اما اکنون از سوی شیوخ عرب برای شرکت در مراسمات آنها دعوت می‌شوم و عدم حضور من در این مراسمات موجب ناراحتی این شیوخ و بزرگان می‌شود.

خنفری در رابطه با چالش‌های موجود در جامعه برای حضور زنان در عرصه‌های مدیریتی و اجرایی عنوان کرد: شخصا با رعایت احتیاط بسیار زیادی وارد عمل می‌شوم. آسیب‌هایی که اکنون در این عرصه متوجه زنان است، همان خطاهایی است که ممکن است از یک انسان بروز کند و چالش بزرگی که من دارم نیز همین است که نباید خطا کنم زیرا کوچک‌ترین خطای ما دیده و به حساب زن بودنمان گذاشته می‌شود. اگر یک مرد عهده دار مناصب اجرایی و مدیریتی باشد، ممکن است مرتکب خطا شود اما اگر یک زن مرتکب این خطاها شود این خطاها هر چند کوچک به حساب جنسیت او گذاشته می‌شود.

وی بیان کرد: جامعه اکنون به مشارکت زنان در عرصه‌های مدیریتی اجرایی و اجتماعی اعتماد دارد و می‌خواهد در این مسیر به زنان کمک کند. همه در حال کمک به اثبات این موضوع هستند که زن می‌تواند. خوشبختانه من ارتباط تنگاتنگی با همسر و فرزندانم دارند، هر چند که طبیعتا زن شاغل در اختصاص وقت به خانواده خود محدودیت دارد

منبع:ایسنادیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha