شناسه خبر: 15558نسخه چاپی
تاریخ خبر: 1400/11/20 09:29

در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری مشترک معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهور با سازمان حفاظت محیط زیست: دکتر خزعلی: باید به هر دو جنبه تاثیرپذیری و تاثیرگذاری زنان در تغییرات اقلیمی توجه ویژه شود

تفاهم نامه همکاری مشترک معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهور و سازمان حفاظت محیط زیست با موضوع بهره‌گیری از ظرفیت‌های زنان در مقابله با تغییرات اقلیمی و حفاظت از محیط زیست به امضا رسید.

 

دکتر انسیه خزعلی صبح سه شنبه در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری مشترک معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهور و سازمان حفاظت محیط زیست با تبریک ایام دهه مبارک فجر گفت: حفاظت از محیط زیست از موضوعات مهمی است که در آیات و روایات دین اسلام نیز بر آن بسیار تاکید شده است.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور با بیان اینکه خداوند انسان را مامور حفاظت و امانت‌دار جهان توصیف کرده است، افزود: در احکام اسلامی نیز دستورات شفاف و موکدی درباره حفاظت از محیط زیست و حیات جهان وجود دارد که متاسفانه آنچنان که باید در زندگی ما جاری و ساری نشده است.
وی با بیان اینکه بهره گیری موثر از پتانسیل های زنان برای حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از تغییرات مضر اقلیمی صرفا با قانون گذاری مقدور و ممکن نیست، تصریح کرد: باید با ارائه آموزش و تلاش برای اصلاح نگاه و نگرش زنان، از توانمندی های آنها در عرصه های مختلف و از جمله در مدیریت ها در راستای مقابله با تغییرات اقلیمی بهره گرفت.
معاون زنان و خانواده رئیس جمهور خاطرنشان کرد: وقتی نگرش زنان جامعه نسبت به مسائل زیست محیطی و تغییرات اقلیمی اصلاح شود، جامعه ای تربیت خواهد شد که نسبت به این موضوع دغدغه های سازنده و موثر دارد.

دکتر علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این مراسم با بیان اینکه محیط زیست یک مساله فرابخشی است که زنان نیز نسبت به آن مسئولیت دارند، گفت: امروز تغییرات اقلیمی در حال ایجاد دگرگونی های بنیادین در محیط زیست است و نقش انسان ها در ایجاد و تشدید تغییرات اقلیمی بسیار زیاد بوده و هست.
دکتر سلاجقه افزود: در این میان زنان به اعتبار برخورداری از روحیات خاص خود بیشتر از تغییرات اقلیمی و آسیب ها به محیط زیست ضربه خورده اند. در عین حال زنان به دلیل نقش کلیدی در خانواده و تربیت نسل های آینده، در صورت دریافت آموزش های مناسب و اصلاح نگرش های آنان به محیط زیست، می توانند در اصلاح الگوهای صحیح زندگی اجتماعی و حفاظت بیشتر از محیط زیست نقش بسیار موثری ایفا کنند.
وی اظهار امیدواری کرد که در قالب تفاهم نامه همکاری مشترک معاونت امور زنان و خانواده و سازمان محیط زیست بتوان از ظرفیت های زنان در راستای صیانت موثرتر از محیط زیست و مقابله با تغییرات اقلیمی به شکل بهتری بهره گرفت.