شناسه خبر: 15589نسخه چاپی
تاریخ خبر: 1400/12/16 23:25

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور از موزه فرش دستباف ترکمن دیدن کرد

موزه فرش دستبافت ترکمن توسط خانم حصل خانجانی راه اندازی شده و دومین موزه‌ تخصصی فرش ترکمن در گلستان است.

 

این بانوی هنرمند ترکمن طراح فرش و احیا کننده فرش های قدیمی ترکمن است که این اقدام را باهدف ماندگاری آثار ارزشمند که گویای تاریخ زندگی کوچ واره این قوم است انجام می دهد.

 

فرش ترکمن که به‌عنوان یکی از انواع فرش‌های اصیل دستباف با قدمتی چند هزارساله در طول سالیان دراز بدون تغییرات زیاد در طرح و نقش همچنان بافته می‌شود، یکی از ظرفیت‌های بومی گلستان برای رسیدن به توسعه پایدار و کسب اهداف اقتصاد مقاومتی است.

 

 شهرهای ترکمن نشین استان گلستان از دیرباز مهد تولید صنایع دستی از جمله فرش دستباف ترکمن بوده که  نقوش این فرش اصیل ذهنی یا حفظی بافت است و دختران و زنان این قوم در تولید این دستباف، آرمان‌ها و اندیشه‌هایشان را با رنگ‌های دلخواه بر روی تار قالی گره می‌زنند تا تابلویی زیبا و مانا پیش روی بینندگان قرار دهند.

 

 دیدار با بانوان هنرمند رشته‌های مختلف صنایع دستی، کارآفرین، فعالان بازارچه‌های سنتی و همچنین برگزاری جلسه‌ای با بانوان نخبه و اساتید دانشگاه و همچنین نماینده تشکل‌ها از جمله دیگر برنامه‌های سفر معاون رییس جمهور در گلستان است.

 

بازدید از خانه‌های صنایع دستی، ابریشم و دیدار با خانواده‌های چند قلو از دیگر برنامه‌های سفر دو روزه خز علی در گلستان است.

 

گفتنی است که رئیس جمهور در روز جمعه 13 اسفند ماه به همراه تعدادی از وزرا و اعضای هیات دولت در قالب شانزدهمین سفر به گلستان سفر کرد.