شناسه خبر: 15706نسخه چاپی
تاریخ خبر: 1401/1/30 12:30

تخصیص فضای ویژه در بوستان‌ها به بانوان و کودکان حق طبیعی آنهاست

شهردار تهران ضمن اشاره به تعداد 2315 پارک در شهر تهران، گفت: هفت پارک فرامنطقه‌ای از تعداد کل پارک‌ها، ویژه بانوان است که بناست پنج پارک دیگر به آن اضافه شود و تعداد آنها را به 12 پارک برسانیم.

 

علیرضا زاکانی در حاشیه ضیافت افطاری با پاکبانان منطقه 19 و سازمان مدیریت پسماند در جمع خبرنگاران گفت: از نعمت وجود پاکبانان و خدمات آنان است که شهر ما تمیز است لذا به پاس زحمات این عزیزان گرچه اقدام ما قابل مقایسه با زحمات فراوان آنها نیست، مقرر شد امروز در مناطق مختلف پاکبانان عزیز بر خوان نعمتی که خداوند در ماه مبارک رمضان گسترانده بنشینند و ما نیز در کنارشان باشیم.

 

شهردار تهران در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره انتقاداتی که به ایجاد بوستان مادر و کودک مطرح شده است، توضیح داد: درباره این موضوع شاید انعکاس درست ماهیت ماجرا به جامعه صورت نگرفته است. حدود 2315 پارک در تهران داریم که هفت پارک فرامنطقه‌ای از این تعداد ویژه بانوان است و بناست پنج پارک به آن اضافه کنیم تا تعداد آنها را به 12 پارک برسانیم

 

وی ادامه داد: در کنار این اقدام،  در هر محله ای اگر یک پارک باشد بخشی از آن پارک را به مادران و کودکان و دختران تخصیص می دهیم. اگر چندین پارک در آن محله باشد یکی از پارک‌ها را به زنان و دختران و مادران و کودکان اختصاص می دهیم تا در هر محله ای این افراد از چنین محیطی که مناسب سازی شده، استفاده کنند. این مسأله به معنی جداسازی نیست که برخی ها به دنبال القای آن هستند. اینکه بخشی از یک پارک یا چند پارک به این قشر اختصاص داده شود حق طبیعی زنان و دختران و مادران و کودکان تهرانی است

 

زاکانی در پاسخ به این سوال که در پارک‌هایی که به تهران اضافه می شود نیز برای مادر و کودک فضایی در نظر گرفته می شود یا خیر و همچنین درباره ساخته شدن این پارک‌های جدید با سبک ایرانی و اسلامی، گفت: در تمام پارک‌هایی که از این پس در شهر ساخته می‌شود حتما توجه مان به جنبه ایرانی- اسلامی، ملی و بومی و مناسب سازی برای زنان، مادران و کودکان، سالمندان و معلولان و جانبازان است و این موارد را از قبل لحاظ می کنیم. این مسأله در دستور کار ما است؛ اما اساس کار ما این است که تا جایی که می توانیم سرانه های فضای سبز را در تهران ارتقاء دهیم.  

 

منبع خبر: ایسنا