شناسه خبر: 15743نسخه چاپی
تاریخ خبر: 1401/2/27 16:51

گردهمایی تخصصی فعالین حوزه جمعیت سراسر کشور برگزار شد

همایش ایران جوان، نخستین آئین تجلیل از مؤثران عرصه جمعیت امروز، 27 اردیبهشت‌ماه برگزار شد.

 

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این همایش طی سخنانی بیان کرد: خداوند را شاکریم که این عزم همگانی در نهادهای حاکمیتی ایجاد شده تا در عرصه جمعیت شاهد حرکت در مسیر مطالبه مقام معظم رهبری باشیم.

 

وی ضمن قدردانی از مجلس شورای اسلامی بابت اهتمام به تصویب قوانین مربوط به جمعیت، اظهار کرد: البته بیش از قانون تغییر فرهنگ و بینش حاکم در این مسئله مهم است که باید به ارزشی بالا در جامعه تبدیل شود. امتیازات قانونی خوب است اما کارهای مهمتری باید صورت گیرد تا در کنار فرزندآوری، زمان ازدواج، سن بارداری و ... نیز به نحو احسن تغییر پیدا کند. امروز با اعداد مهمی در جامعه روبه‌رو هستیم که باید به آن رسیدگی کنیم. برای مثال در حوزه ناباروری با عدد 21 درصد مواجه هستیم که باید در این زمینه اندیشید.

 

اسماعیلی با اشاره به ایجاد ستاد جمعیت با پیگیری‌های رئیس جمهور به سرانجام رسید، تصریح کرد: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بنای اصلی ما اجرای قانون و تلاش برای تغییر فرهنگ حاکم در این حوزه است. یکی از مهمترین نکات این است که باید این نگاه را در بین خانواده‌ها به ویژه بانوان تغییر دهیم. اگر بخواهیم‌ وضعیت موجود را تغییر دهیم‌ باید نگرش را تغییر داده و نظام آموزشی و پرورشی جامعه را دچار تحول کنیم.

 

وزیر ارشاد با بیان اینکه تمامی بخش‌ها باید به وظایف خود در رابطه با قانون جمعیت به خوبی عمل کنند، اظهار کرد: نکته بسیار مهم در این مسئله، قطع زنجیره فعلی و تغییر ریل‌گذاری در حوزه آموزش و اشتغال است که امیدواریم‌ با سیاست‌گذاری صحیح و دقیق در این رابطه شاهد تغییر نگرش‌ها و وضعیت موجود در جامعه باشیم.