شناسه خبر: 15748نسخه چاپی
تاریخ خبر: 1401/2/28 13:19

باید از امروز برای "موج سالمندی" پیش رو چاره اندیشی کنیم/ فرهنگ فرزندآوری باید تغییر کند

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمانشاه با اشاره به وقوع موج سالمندی در سالهای آتی، گفت: از هم اکنون باید برای این موج و جوانی جمعیت چاره اندیشی کرد.

 

زهره رستمی در همایش "جوانی و اهمیت فرزندآوری" که 28 اردیبهشت در محل سالن همایش کتابخانه امیرکبیر کرمانشاه برگزار شد، از سالمندی جمعیت در سالهای آتی به عنوان یکی از دغدغه های امروز تمام مسئولین یاد کرد و افزود: طبق پیش بینی ها اگر نرخ رشد جمعیت فعلی ادامه داشته باشد، قطعا ایران در سالهای آتی با سالمندی گسترده در جمعیت خود مواجه می شود.

وی افزود: از طرفی همین پایین بودن نرخ رشد جمعیت تهدیدی برای کاهش جمعیت درسالهای آتی است که قطعا با مخاطرات بسیاری همراه خواهد بود.

رستمی گفت: در سالهای آتی ما تعداد زیادی سالمند خواهیم داشت که حتی ممکن است افرادی برای نگهداری از آنها نداشته باشیم.

این مسئول تصریح کرد: حتی با این افزایش موج سالمندی در سالهای آتی ممکن است مکانی هم برای نگهداری از این افراد در اختیار نداشته باشیم.

رستمی گفت: دوران سالمندی نیازمند خدمات درمانی، بهداشتی و مراقبتی بسیاری است و اگر جمعیتی برای نگهداری از این موج سالمندان نداشته باشیم، قطعا با مشکلا ت بسیاری مواجه خواهیم شد.

وی افزود: در کنار این مشکلات، امنیت و اقتدار کشور هم با توجه به کاهش جمعیت در سالهای آتی به خطر می افتد و نیاز است که از هم اکنون در زمینه افزایش جمعیت چاره اندیشی شود.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمانشاه با بیان اینکه بخشی از این کاهش فرزندآوری مربوط به مشکلات اقتصادی است، گفت: در این زمینه مسائل فرهنگی هم نقش بسیاری دارد، چرا که تک فرزندی و بی فرزندی عمدتا در میان زوجین با وضع اقتصادی مناسب رواج دارد.

این مسئول با اشاره به تصویب قانون "جوانی جمعیت و حمایت از خانواده" گفت: در این قانون 73 ماده برای حمایت از فرزندآوری و جوانی جمعیت وجود دارد که همه باید به اجرایی شدن آن کمک کنیم.

وی از تشکیل قرارگاه ملی جمعیت در کشور خبر داد و افزود: این قرارگاه در استان ها هم تشکیل شده و افزایش جمعیت محور اصلی کار این قرارگاه است.

مدیرکل بانوان و خانواده استانداری کرمانشاه در ادامه به طرح اصلاح یارانه ها هم اشاره کرد و افزود: این طرح یک طرح مهم برای اصلاح اقتصاد کشور است و اجرای آن بسیج همگانی می طلبد و همه باید برای تبیین و تشریح جزییات این طرح تلاش کنند.

رستمی زنان را محور اجرای این طرح عنوان کرد و افزود: نبض اقتصاد خانواده در دست زنان است و زنان می توانند با صرفه جویی و تبیین این طرح در محیط خانواده به اجرای آن کمک کنند و امیدواریم با اجرای آن در سالهای آتی شاهد یک اقتصاد روبه رشد باشیم.