شناسه خبر: 15783نسخه چاپی
تاریخ خبر: 1401/3/11 13:31

سفر معاون رییس جمهور به آبادان - گزارش کامل

عیادت معاون رییس‌جمهور از مصدومین حادثه متروپل

معاون رئیس جمهور با خانواده‌های مصدومان و جانباختگان حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان دیدار کرد.

دکتر انسیه خزعلی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، روز گذشته برای عیادت از مصدومین و عرض تسلیت به خانواده‌های جانباختگان حادثه ساختمان متروپل به آبادان سفر کرد.

دکتر خزعلی شامگاه شنبه با حضور در بیمارستان شهید بهشتی آبادان، به عیادت یکی از مصدومان حادثه متروپل که در بخش ICU این بیمارستان بستری بود، رفت.

وی در این دیدار، پیام همدردی رئیس جمهور را خدمت خانواده این شهروند آبادانی ابلاغ و عنوان کرد: رئیس جمهور تاکید کردند که به جد پیگیر حادثه دردناک آبادان هستد.

دکتر خزعلی در ادامه این سفر برای ابلاغ پیام رئیس جمهور به دیگر خانواده‌های جانباختگان این حادثه به دیدار ایشان می‌رود.

*************

بازدید معاون رییس جمهور از محل حادثه متروپل

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در سفر به آبادان از محل وقوع حادثه ریزش ساختمان متروپل بازدید و از نزدیک در جریان روند امدادرسانی قرار گرفت.

صبح روز یکشنبه، دکتر خزعلی، معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده، طی سفر به آبادان، از ساختمان متروپل بازدید و نحوه آواربرداری و چگونگی روند شکل‌گیری این رخداد را ارزیابی کرد.

دکتر خزعلی از جمله نکات محوری مورد توجه مسئولین را مجازات دست اندرکاران شکل گیری این فاجعه عنوان کرد.

وی همچنین اظهار داشت: کسانی که در این حادثه دلخراش سرپرست خانواده خود را از دست دادند، به ویژه زنانی که هیچ پشتوانه‌ای برای آن‌ها فراهم نیست، باید مورد حمایت قرار گیرند.

معاون رییس جمهور با اشاره به حال روحی پس از شوک این حادثه برای خانواده‌های داغدار و مصدومین، افزود: در مرحله بعد نیز باید حمایت‌های معنوی و روحی و پشتیبانی‌های مشاوره‌ای را جدی بگیریم.

لازم به ذکر است پس از این بازدید، نشست با روان‌شناسان داوطلب با هدف آغاز فرایند رسیدگی مشاوره‌ای به خانواده‌های تحت آسیب در دانشگاه علوم‌پزشکی آبادان، برگزار شد.

دکتر خزعلی پس از بازدید میدانی از خیابان‌های اطراف ساختمان و شنیدن توضیحات متخصصان فنی، ضمن ابراز نگرانی نسبت به سلامت امدادگران حاضر در ساختمان به دلیل احتمال ریزش مجدد آوار، بر لزوم رعایت نکات ایمنی هنگام آواربرداری برای یافتن مفقودین و حفظ جان این افراد تاکید کرد.

دکتر زینب اختری، مدیر کل امور زنان و خانواده وزیر کشور نیز طی این بازدید معاون رئیس جمهور را همراهی کرد.

**************

تاکید بر تامین نیازهای معنوی و روحی بازماندگان متروپل

نشست معاون رییس جمهور با جمعی از روان‌شناسان داوطلب در خصوص کمک به خانواده‌های تحت آسیب در حادثه متروپل شهر آبادان برگزار شد.

به منظور ساماندهی کمک‌های روحی مورد نیاز خانواده‌های آسیب دیده در حادثه ریزش ساختمان متروپل، نشست معاون رئیس جمهور با روان‌شناسان داوطلب دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی آبادان، صبح روز یکشنبه و در محل دانشگاه علوم پزشکی این شهر برگزار شد.

دکتر انسیه خزعلی، معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده در این نشست، با ابراز تاسف و عرض تسلیت به مردم آبادان و ایران، عنوان کرد: بعد از سپری شدن روزهای نخستین آوار برداری، حضور در میان خانواده جانباختگان و تسلی بخشی به آنان از وظایف این معاونت بود.

معاون رئیس جمهور در خصوص نشست گفت: ساماندهی برنامه مشاوره و هماهنگی بخش‌های مختلف پشتیبانی معنوی خانواده‌ها و تامین نیاز روحی آنان از اهداف اصلی این نشست است.

دکتر انسیه خزعلی همچنین با اشاره به اعلام آمادگی گروه‌های جهادی متشکل از روانشناسان تهران، عنوان کرد: مسئولان دانشگاه گفتند مطلوب است که تا حد امکان از نیروهای بومی استفاده شود، ولی هر زمان که نیاز باشد، نیروهای جهادی از تهران و سایر شهرها اعزام خواهند شد.

 در ادامه نشست، دکتر زینب اختری مدیرکل امور زنان و خانواده وزیر کشور، در خصوص لزوم آغاز به موقع فعالیت روان‌شناسان گفت: لازم بود پیش از ورود گروه‌های مشاوره، بحث‌های بحرانی اولیه براساس سطح‌بندی‌ای که در بحران وجود دارد اتفاق بیفتد تا اختلالی در آن ایجاد نشود.

مدیرکل امور زنان و خانواده وزیر کشور ادامه داد: به کمک تجربیاتی که در بحران‌های زلزله کرمانشاه، سیل خوزستان و... داشتیم، سعی کردیم با هماهنگی با اساتید دانشگاه تهران و کسانی که در صحنه پلاسکو بودند، آموزش‌هایی برای مشاوران فراهم گردد و مسائل آسیب‌دیدگان تا حل موضوع پیگیری شود.

زینب اختری افزود: قصد داریم تمام کارها را یکپارچه‌سازی کنیم تا هیچ فرد آسیب‌دیده‌ای از طرح‌های حمایتی و پشتیبانی‌ها جا نماند.

**************

ابلاغ سلام رییس ‌جمهور به خانواده‌های عزادار توسط معاون امور زنان و خانواده

معاون رئیس جمهور شامگاه شنبه برای عرض تسلیت، در منزل تعدادی از  خانواده های داغدیده‌ حادثه متروپل آبادان حضور یافت.

این دیدارها در فضایی حزن‌آلود برگزار شد. در عین حال، برخی حاضرین توضیحاتی در مورد حادثه به دکتر انسیه خزعلی، معاون رییس‌جمهور ارائه کردند.

در یکی از این دیدارها، روحانی مسجد که با مرحوم ارتباط نزدیک داشت، ضمن اشاره به اینکه آن مرحوم از خیرین بودند و مظلومانه جان باخت، عنوان کرد: سازنده متروپل ساختمان دیگری داشت که سال‌ها قبل فروریخت و هنوز ساختمان‌های دیگری نیز از املاک او در سطح شهر هستند؛ مسئولین باید پیگیری کنند تا این حادثه های تلخ تکرار نشود.

وی همچنین افزود: بیشترین رای را به آقای رئیسی مردم خوزستان دادند و به ایشان امیدوارند. دولت قبلی در اجرای کار ناتوان و فشل بود و ما منتظریم این دولت در مقابل فساد بایستد.

دکتر خزعلی ضمن ابراز همدردی با این خانواده و دعای تسلی خاطر برای ایشان، بیان داشت: آقای رئیس جمهور به خانواده های داغدار سلام گرم ابلاغ فرموده و تاکید کردند که پیگیر این فاجعه تا رسیدن به نتیجه هستند.

**************

شنیدن صدای غمدیدگان از نزدیک مقدمه ای است برای پیگیری نیازها و مطالبات

معاون رئیس جمهور، در ادامه سفر به آبادان، وارد جزیره مینو شد. قابل ذکر است که تعداد زیادی از کارگران متروپل ساکن این جزیره بودند.

ایشان در بدو ورود به جزیره مینو به دیدار خانواده ملیکا و میترا صالحیان رفت.

دکتر خزعلی ضمن طلب صبر و آرامش از خداوند برای مادر این دو دختر معصوم، از تاکید رئیس جمهور برای پیگیری حادثه تا رسیدن به نتیجه خبر داد.

معاون رئیس جمهور افزود: باید عاملان ظلمی که به خانواده‌های داغدار شده است مورد پیگرد قرار گیرند.

ایشان از دادستانی خواست که این امر را  در اولویت مسائل استان قرار دهند.

در ادامه این سفر معاون رییس جمهور از وضعیت معیشت و مسکن برخی از خانواده های داغدار کارگر بازدید کرد متاسفانه بسیاری از کارگران مذکور بیمه نبودند.

دکتر خزعلی پس از این دیدارها ضمن تماس با مسئولان بیمه و بهزیستی وزارت کار در مورد پیگیری وضعیت کارگران و حمایت از معلولان در خانواده آسیب دیدگان هماهنگی‌هایی را به عمل آورد. همچنین در تماسی که با نهادهای حمایتی انجام گرفت، نسبت به پوشش دهی زنان سرپرست خانوار رایزنی‌های لازم انجام پذیرفت.