شناسه خبر: 15796نسخه چاپی
تاریخ خبر: 1401/3/12 20:38

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده: لزوم اجرای کامل قوانین حوزه زنان و خانواده از اولویت های دولت مردمی است

 

انسیه خزعلی در نشست تخصصی اقشار مختلف بانوان آذربایجان شرقی، اظهار کرد: قانون‌های خوب زیادی در مورد خانواده، جمعیت و زنان داریم که باید به طور کامل اجرایی شوند.


وی با بیان این‌که به دنبال اجرایی شدن قوانین هستیم، گفت: اگر بتوانیم قوانین را از روی کاغذ به میدان آورده و اجرا کنیم قطعا کار بزرگی کرده‌ایم.

وی بیان کرد: الحاق پیوست خانواده به تمام قوانین یکی از مباحثی است که در فروردین ماه تصویب شد، لذا پس از این، پیوست خانواده باید در تمامی قوانین وجود داشته باشد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: حمایت از خانواده‌ی بدسرپرست، بی سرپرست و زنان بی سرپرست جزو ماموریت‌های معاونت زنان و خانواده در برنامه ششم بود که متاسفانه برنامه ششم تمام شد و این طرح اجرایی نشد.


وی افزود: طی سفرهای استانی، اعتباراتی برای زنان سرپرست خانوار اختصاص یافته است. همچنین برنامه‌های کارآفرینی و مهارتی نیز در این راستا برای توانمندسازی زنان شروع شد.

وی با بیان این‌که اعطای تسهیلات جهت کارآفرینی نیز در حال انجام است، گفت: شرایط ویژه ای را برای زنان سرپرست خانوار در نظر گرفته‌ایم، شرط ضامن‌ها را در اکثر استان‌ها برای زنان سرپرست خانوار تقلیل داده ایم.

دکتر خزعلی با بیان این‌که متاسفانه زنان سرپرست خانوار یا خود سرپرست روز به روز بیشتر شده است، گفت:  باید اقدامات جدی در راستای رفع مشکلات فرهنگی و جهت کم شدن طلاق و افزایش نرخ ازدواج انجام شود.

وی با اشاره به شعار دولت مردمی و انقلابی گفت:  دولت قصد دارد از میان گروه‌های جهادی و سمن ها برای پیاده کردن برنامه کمک بگیرد، برنامه‌ها باید باتوجه به شرایط منطقه و آمایش منطقه‌ای اجرا شود، طالب ارائه‌ی برنامه از سوی شما هستیم تا تسهیلات و حمایت در اختیارتان قرار داده شود.

وی با اشاره به ساعات کاری و شرایط شغلی زنان، گفت: برنامه‌ی نظام واره‌ای برای اشتغال زنان در دست اقدام داریم تا شرایط ویژه ی شغلی زنان دیده شود، اقداماتی مانند دورکاری برای زنان پیش بینی شده است البته تمامی این اقدامات تیغ دو لبه ای است با اینکه شرایط کاری را برای زنان آسان می‌کند ولی از سویی زمینه را برای جذب بانوان کم می‌کند. 


معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه بحث های فناوری و شرکت های دانش بنیان جزو اولویت های ماست، گفت: توجه به بیمارستان‌های زنان، تجهیزات و نیازهای آن‌ها باید به خوبی بررسی و منتقل شود با توجه به نگاه دولت در سلامت زنان و محوریت زنان در خانواده، حمایت های لازم در این راستا انجام خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: برای اولین بار است که دولت اعتبار و اهتمام ویژه برای رشد بانوان در نظر گرفته است، 
معاونت زنان قانون گذاری های که راهبردی باشد و منجر به عمل شود را برعهده دارد، این معاونت همچنین هماهنگی و نظارت را نیز برعهده دارد قطعا اگر هماهنگی و نظارت به خوبی انجام شود می‌تواند اقداماتی را از طریق دستگاه‌های اجرایی به مرحله ی اجرا برساند.


وی ادامه داد: اعتباراتی را از دستگاه‌های مختلف برای زنان، اخذ کرده‌ و بعد پیگیر این اعتبارات شده‌ایم تا بانوان به طور قطعی از این اعتبارات برخوردار شوند .

دکتر خزعلی با اشاره به نقش مهم آموزش در حفظ خانواده‌ها، ارتقا آن، جمعیت، سبک زندگی، کاستن طلاق و افزایش ازدواج، گفت:  در بسیاری از مسایل که از غرب به خانواده ها القا می‌شود اولین ضربه متوجه زن خانواده می‌شود، باید آموزش‌ها برای بانوان و آقایان به طور همزمان برقرار شود.