شناسه خبر: 15859نسخه چاپی
تاریخ خبر: 1401/4/8 23:18

لزوم نشست های مستمر فقهی-حقوقی جهت پرداختن به مسائل مستحدثه و رفع خلاهای قانونی

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: با تشکیل شورای فقهی حقوقی در معاونت زنان و خانواده؛ بدون تردید خلاها و مشکلات قانونی حوزه زنان برطرف خواهد شد.

انسیه خزعلی عصر سه‌شنبه در دیدار با آیت‌الله علیرضا اعرافی: نگاه فراتر از سنتی و مقابل الگوی غربی به زن نگاهی است که رهبر معظم انقلاب از ما انتظار دارد؛ چرا که نگاه اسلام به زنان و الگوی اجتماعی آنان متفاوت از نگاه غربی و نگاه ابزاری به زن است، از این رو امروز نیازمند برنامه‌ای عملیاتی و قابل اجرا هستیم.

خزعلی با اشاره به اینکه معاونت از همکاری  بانوان فاضل تحصیل کرده در حوزه بهره می‌گیرد، گفت: در مسائل فقهی، در مسائل قانونی و… طلاب فاضل می‌توانند راهکارهای خوبی را ارائه دهند و امیدواریم، شورای فقهی حقوقی در این معاونت با نظارت آیت الله اعرافی تشکیل شود تا خلاها و مشکلاتی قانونی در مسائل زنان و خانواده برطرف شود.

وی گفت: از روز اول کار پیگیر ایجاد و تشکیل نهاد فراقوه‌ای برای زنان بوده‌ایم که امیدواریم به زودی به ثمر رسد؛ البته دو جایگاه حقوقی زنان در شورای عالی انقلاب فرهنگی با درایت مقام معظم رهبری حفظ شده است.

????خزعلی خاطرنشان کرد: درخواست رئیس‌جمهور این بوده است که در حوزه زنان کارهای تکراری انجام ندهیم، برای همین طرح‌های موازی که منجر به عمل و اقدام نمی‌شود را، کنار گذاشته ایم.

مدیر حوزه های علمیه: از الزامات شورای فقهی و حقوقی زنان، اجرای یک برنامه سه لایه است

آیت‌الله اعرافی نیز در این دیدار، با تاکید بر شورای مذکور  افزود: با توجه به ابواب مختلف فقهی، دفتر فقه معاصر حوزه در دوره جدید با رویکرد بررسی مباحث جدید راه‌اندازی و بسیاری از این مباحث امروز در کتاب‌های درسی حوزه وارد شده است و مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: برای اینکه بتوانیم در راه‌اندازی شورای فقهی و حقوقی زنان به صورت عالمانه و با دقت نظر ورود داشته باشیم، مستلزم آن است که کارگروه های علمی بر حسب موضوعاتی که از سوی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده مطرح می‌شود، تشکیل شود تا مسائل به صورت دقیق، متقن و عالمانه مورد بررسی قرار گیرد تا به آن هدف مورد نیاز نزدیک شود.