شناسه خبر: 15948نسخه چاپی
تاریخ خبر: 1401/5/30 15:00

نشست نقش زنان در مبارزه با فساد

 

جلسه «نقش زنان در مبارزه با فساد» با حضور نمایندگان نهادهای مختلف از جمله دادگاه‌های عمومی و انقلاب،‌ وزارت اطلاعات،‌ سازمان بازرسی کل کشور،‌ دیوان محاسبات،‌ فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی،‌ کمیسیون اصل 90 مجلس و... برگزار شد.

در این جلسه با تاکید بر مساله فساد،‌ به عنوان یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی جوامع که موجب عزم راسخ کشورها در مبارزه با آن به صورت انفرادی و گروهی در سطوح ملی و بین‌المللی شده است،‌ با توجه به آسیب‌پذیری بیشتر زنان از فساد و همچنین پاکدستی و تاثیرگذاری آن‌ها در عرصه‌های اجتماعی،‌ مدیریتی و سیاسی، نقش این گروه در مبارزه با فساد مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دکتر خدیجه کریمی، مدیر کل امور بین‌الملل معاونت ریاست جمهوری در امور زنان وخانواده، در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه موضوع فساد یکی از چالش‌های مهم در دولت‌ها به حساب می‌آید تصریح نمود:‌ اهمیت موضوع فساد زمانی پررنگ‌تر می‌شود که فساد در بدنه دولت‌ها مطرح می‌شود و آسیب‌هایی را بر جوامع مترتب می‌سازد. وی خاطرنشان کرد اهمیت مساله مبارزه با فساد در سطح بین‌المللی منجر به تشکیل و فعالیت کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل متحد گردیده است.

وی افزود:‌ جامعه ما نیز از این موضوع مستثنی نیست و همانطور که شعار و یکی از اهداف رئیس محترم جمهور مبارزه با فساد است،‌ نه تنها در دستور کار ایشان بلکه در برنامه عملکرد بسیاری از نهادها نگاه ویژه‌ای به این مساله وجود دارد.

دکتر کریمی با اشاره به این موضوع که معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری نقش بانوان در مبارزه با فساد را نقشی ممتاز و منحصر به فرد می‌داند،‌ خاطر نشان کرد:‌ معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری،‌ بحث زنان در مبارزه با فساد را در دستور کار خود قرار داده است. زنان به دلایل مختلف از جمله ویژگی‌‌های ذاتی،‌ پاکدستی، دقت، امانتداری...معمولا عملکرد مطلوبی داشته، شائبه فساد در ایشان کمتر است.

 شرکت‌کنندگان در جلسه با استناد به اطلاعات و اسناد دستگاههای تحت ماموریت خود به آمار معنادار کاهش نرخ فساد با مشارکت زنان اشاره و بر افزایش همکاری بین دستگاهی برای تحقق مشارکت بیشتر زنان در سطوح مختلف مدیریتی، اجرایی و غیره تاکید نمودند. در این جلسه همچنین بر نقش موثر زنان و لزوم بهره‌مندی از توان و تخصص ایشان در نظام نظارتی کشور و تداوم ارتباط میان دستگاههای متولی امر مبارزه با فساد و دستگاههای متولی امور زنان تاکید گردید.