شناسه خبر: 16022نسخه چاپی
تاریخ خبر: 1401/8/18 22:35

حضور همسر رئیس جمهور زیمباوه در راستای همکاری‌های مشترک دو جانبه

همسر رئیس جمهور زیمباوه در راستای ایجاد فضای همکاری های مشترک در کشور ایران حضور پیدا کرد.

در این راستا آکسیلیا مانانگاگاوا (Auxillia Manangagawa) نشست هایی با معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با حضور بانوان کار آفرین و نخبه ایرانی داشت.

دکتر انسیه خزعلی، معاون رئیس جمهور، در این نشست گفت: اولین وجه اشتراک ما با زیمباوه مقاومت و پایداری این کشور است که توانسته مقابل استعمار بایستد و کشور خودش را از دست مستعمران رها کند.

وی ادامه داد: تجربه‌ای مثل برجام ما و زیر میز زدن طرف قرارداد، دقیقا در زیمباوه تکرار شده است؛ همچنین فشار تحریمی است که هردو کشور متحمل می شوند؛ وجه اشتراک بعدی اهمیت به خانواده، زنان، رشد و شکوفایی بانوان در بخش های اقتصادی است.

همچنین خانم آکسیلیا مانانگاگاوا (Auxillia Manangagawa) نیز گفت: ظرفیت خوبی در زمینه سیاسی و اقتصادی میان بانوان ایران و زنان زیمباوه کشف کرده ایم.

وی با بیان اینکه زیمباوه مانند ایران سالها تحت تحریم های آمریکا،‌ بریتانیا و کشورهای غربی بود و از سال 1980 استقلال پیدا کردیم، بیان کرد: اگرچه ما در معیشت زنان، آموزش کودکان، اقتصاد خانواده و آموزش زنان برای سلامت بیشتر خانواده ها و توسعه کشاورزی صنعتی تجربه های خوبی داشته ایم اما همچنان عقب ماندگی هایی داریم و نباید تاثیر تحریم را نادیده بگیریم.

همکاری‌های مشترک در حوزه کشاورزی، اقتصادی، فضایی و تبادلات فرهنگی از مهمترین محور های دیدار انسیه خزعلی با همسر رئیس جمهور زیمباوه بود.

گفتنی است بانوی اول زیمباوه در این سفر دیداری با نخبگان زن از گروه های مختلف داشت و از شرکت های دانش بنیانی که توسط زنان اداره می‌شود بازدید کرد او همچنین در نشست با روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور حضور یافت.