شناسه خبر: 6824نسخه چاپی
تاریخ خبر: 1395/7/6 22:43

ثبت نام مولاوردی در طرح سرشماری نفوس

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در دیدار با مسئولان ستاد سرشماری اقدام به ثبت نام در طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن کرد.

شهیندخت مولاوردی در این دیدار  ضمن تبریک روز سالمند و روز ملی خانواده، اظهار کرد: یکی از ماموریت‌های معاونت زنان بررسی مبحث آمار و شاخص‌های جنسیتی است که حتما باید روی این مسئله حساسیت داشته باشیم تا برای گزارش‌های بین المللی دستمان پر باشد. وقتی که ما در گزارش‌های خود از این آمارها استفاده نمی‌کنیم رتبه خوبی به ایران تعلق نمی‌گیرد و متاسفانه وضعیت خوشایندی نداریم.

وی افزود: من در گزارشی که در هیات دولت دادم ذکر کردم که متاسفانه در رده بندی بین المللی وضعیت مناسبی نداریم به صورتی که تقریبا هم رده کشورهایی نظیر چاد و سوریه و سومالی هستیم و این به این دلیل است که در بعضی شاخص‌ها اطلاعات آماری نداریم و این امر به شدت رتبه ایران را پایین می‌آورد و ضربه مهلکی به وجهه بین المللی می‌زند.

امیدعلی پارسا  رئیس مرکز آمار ایران نیز در این دیدار با اشاره به گذار از سرشماری سنتی به سرشماری مدرن ثبتی مبنا گفت: ما فعلا در مرحله گذار به سمت یک سرشماری ترکیبی هستیم و ابزار جمع آوری اطلاعات ما اینترنتی است.

وی خاطرنشان کرد: به رئیس جمهور قول دادیم کمتر از سه ماه نتایج اولیه و تا مرداد ماه نتایج تفضیلی را ارائه دهیم.

به گفته پارسا، در کشورهای پیشرفته سرشماری ثبتی مبنا اینطور است که سامانه اطلاعات را به ریزترین شکل ممکن و در حل میکرو دیتا به دقت ثبت و پس از تجمیع با یک ساز و کار به مرکز آمار تحویل می‌دهد. این گذار برای ما حقیقتا کار سخت و مهمی است. لازم است از همه همکاران قدردانی کنم.

وی در پایان اظهار کرد: امروز به صدا و سیما نامه‌ای دادیم مبنی بر اینکه ما جدا از اطلاع رسانی نیازمند تشویق و تهییج مردم هستیم. انشاالله از فردا صدا و سیما با قوت بیشتری با ما همکاری می‌کنند.