نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

دست یابی زنان به اشتغال به معنای بیکار شدن مردان و یا از هم گسیخته شدن خانواده نیست/ گفت و گوی اعضای خانواده یک مسئولیت زنانه نیستمعصومه ابتکار: باید با برنامه ریزی های درست، فرصت های اشتغال برای زنان ایجاد شود.

ایجاد شده در تاریخ: ﺳﻪشنبه 08 مرداد 1398 - 9:34
آخرین ویرایش:دوشنبه 14 مرداد 1398 - 12:20

معصومه ابتکار در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان شمالی با بیان اینکه دست یابی زنان به اشتغال به معنای بیکار شدن مردان و یا از هم گسیخته شدن خانواده نیست افزود: باید با برنامه ریزی های درست، فرصت های اشتغال برای زنان ایجاد شود.

وی گفت: در سطح ملی، برنامه ریزی هایی برای توسعه انجام شده است اما در عمل به علت های مختلف دسترسی زنان به برخی از خدمات ناچیز بوده یا اصلا امکان پذیر نبوده است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: با نگاه دقیق پیگیر و زمان بندی شده استاندار خراسان شمالی استان تاکنون تحرکات خوبی را داشته که امیدواریم استمرار هم یابد.حضور چشمگیر مردم این استان در سفر رئیس جمهور و کاروان تدبیر و امید فضای خوبی رو در سطح ملی و این استان فراهم کرد .

وی با بیان اینکه تلاش ما در معاونت امور بانوان و خانواده نهاد ریاست جمهوری ایجاد تحولات در این حوزه است افزود: از ابتدای انقلاب اسلامی به جهت نظری و مفهومی یکی از مطالبات مردم در شکل گیری انقلاب بحث عدالت بود که با خلق ثروت، مدیریت و توزیع عادلانه شاخص های اقتصادی ما بهبود یافت.

وی یکی از زوایا و مولفه های تعیین کننده در بحث عدالت را توجه به مباحث جنسیتی دانست و افزود : به دلایل مختلف در موضوع جنسیت دسترسی به برخی خدمات برای بانوان یا امکانپذیر نبوده یا خیلی دشوار بوده است .

وی در ادامه تصریح کرد: دو سوم کودکان بازمانده از تحصیل را دختران شکل می دهند که این اتفاق بیشتر در مناطق روستایی و مرزی کشور رخ می دهد و یا اینکه نسبت دانشجویان دختر در دانشگاه ها و یا بیکاری دختران تحصیلکرده هم رقم قابل توجهی است .

دکتر ابتکار با بیان اینکه همچنین در حوزه سرانه ورزشی بانوان نیز بسیار عقب هستیم، افزود : این در حالیست که اهمیت به موضوع تربیت بدنی به نوعی اهمیت به سلامت روح ،روان و جسم است که باید فضاهای ورزشی مناسبی را برای دختران به وجود آورد تا با توسعه این فضاها شاهد ارتقاء شاخص های سلامت و عدالت جنسیتی در این حوزه باشیم. وی خاطرنشان کرد: در ابتدای دولت دوازدهم ستاد ملی زن و خانواده با حضور رئیس‌جمهور شکل گرفت تا شاخص‌های عدالت جنسیتی را مورد بررسی قرار دهد. وی در بخش دیگر سخنان خود در ارتباط با سند ارتقای وضعیت بانوان در سطح استان های کشور نیز گفت : با تصویب این سند در سطح استان ها می خواهیم شکاف و فاصله ها را در این حوزه کاهش داده تا تحقق عدالت جنسیتی را شاهد باشیم و این در حالی است که همه باید بدانند این سند مرتبط به تمام بخش‌های دولتی و خصوصی است . دکتر ابتکار خاطرنشان کرد:اگر بخواهیم جامعه ای سالم و فرهنگ رو به تعالی را داشته باشیم این موضوع باید از خاستگاه خانواده آغاز شود . وی همچنین در ارتباط با موضوع مدیریت حضور زنان در مناصب مدیریتی نیز گفت: از ابتدای دولت دوازدهم مصوب شد تا با برنامه ریزی و سیاست گذاری های درست ۳۰ درصد مناصب مدیریتی به بانوان تعلق گیرد و این در حالی است که ۴۱ درصد کارکنان دولت را زنان تشکیل می دهند .

 

 

دکتر ابتکار تصریح کرد: نیازمند گستره فکری زنان در تصمیم سازی ها هستیم که البته دولت باید از استعداد زنان در حوزه های مختلف نیز بهره گیرد زیرا زنان در پیشبرد سیاست های فرهنگی و جریان‌سازی نقش مهمی را می توانند ایفا کنند . معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده گفت: حضور زنان در برنامه ریزی ها و مدیریت ها نه تنها عادلانه است بلکه هوشمندانه هم تلقی می شود که به ارتقای کارآمدی دستگاه‌های اجرایی کشور کمک خواهد کرد .

وی اظهار داشت: تاکنون طرح های تاب آوری اجتماعی، گفتگوی ملی خانواده، طرح تسهیل گری و طرح ترویج محصولات سالم در حوزه بانوان در استان خراسان شمالی اجرایی شده است امیدواریم اجرای این طرح‌ها استمرار یابد.

دکتر ابتکار افزود: همچنین طرح مهمی با همکاری وزارت کار و رفاه اجتماعی به عنوان مهارت افزایی زنان سرپرست خانواده در حال اجراست زیرا این زنان برای ایجاد اشتغال نیاز به کسب و کار دارند و امیدواریم این طرح در خراسان شمالی هم مورد حمایت قرار گیرد .

وی در پایان خاطرنشان کرد روند حضور زنان در عرصه فعالیت های اجتماعی و اقتصادی بسیار مثبت است .

 

 

گفتنی است: در پایان این نشست ضمن تصویب سند ارتقای وضعیت بانوان و خانواده استان خراسان شمالی ، تفاهم نامه ای با عنوان توان افزایی و ارتقای تاب آوری اجتماعی در جوامع محلی محلی خراسان شمالی به امضای دکتر ابتکار و استاندار خراسان شمالی رسید.

 

گفت و گوی اعضای خانواده یک مسئولیت زنانه نیست

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده تاکید کرد: موضوع گفت و گوی اعضای خانواده یک مسئولیت زنانه نیست و مردها نیز مسئول هستند در اجرای آن کمک کنند.

معصومه ابتکار در جلسه فعالان حوزه زنان و خانواده، سازمان‌های مردم نهاد و همایش در پای آب در بجنورد با اشاره به اینکه مطالعه طرح ملی گفت و گوی خانواده در ۳۱ استان کشور اجرایی شده است، اظهارکرد: نتایج نشان می‌دهد که مهارت ارتباط و ضرورت آموزش ارتباط بسیار پراهمیت است.

وی با بیان اینکه مرحله اول این طرح در خراسان شمالی نیز اجرایی شده است،گفت: مرحله دوم طرح نیز در حال اجراست و ضرورت دارد طرح با مشارکت دانشگاهیان و سازمان‌های مردم نهاد توسعه یابد تا بتوانیم با این مهارت‌ها خانواده ایرانی را تقویت کنیم.

 

 

ابتکار با بیان اینکه یکی از مولفه‌های طرح گفت و گوی خانواده، موفقیت و پیشرفت خانواده است، اظهار کرد: بدون یک خانواده موفق، اقتصاد، جامعه و نسلی موفق نخواهیم داشت.

وی به برگزاری نشست منطقه‌ای برای افزایش توان‌افزایی سازمان‌های مردم‌نهاد نیز اشاره کرد و گفت: علاوه بر آن طرح درپای آب در استان‌های مختلف در حال اجراست و شبکه‌سازی بین زنان برای اصلاح آلودگی مصرف آب و انرژی در حال انجام است.

ابتکار خاطرنشان کرد: الگوی مصرف در کشور ما الگوی مصرف پایداری نیست و الگوی مصرف غذا نشان می دهد که در کشور ما یک سوم از غذایی که کشاورز تولید می‌کند از مزرعه تا سر سفره هدر می رود.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در پایان گفت: با افزایش قیمت، میزان پسماند تولیدی کاهش یافته چراکه حساسیت‌ها روی مصرف افزایش یافته است و در این میان سازمان‌های مردم نهاد نقش اساسی دارند.

 

منبع: ایرنا

 

 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha