نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

انجمن جامعه شناسی ایران/ گزارش نشست کمیته دفاتر استانی



هشدار در مورد گسترش ویروس کرونا و تلاش برای استفاده از ظرفیت‌های مردمی و محلی در مبارزه با آن

ایجاد شده در تاریخ: شنبه 24 اسفند 1398 - 19:47
آخرین ویرایش:شنبه 24 اسفند 1398 - 19:49

مردم ایران

با سلام و احترام

همانگونه که مستحضرید با توجه به شیوع روزافزون موارد ابتلا به ویروس کرونا، همراهی همه ما با برنامه‌­های پیشگیرانه، یکی از مهمترین بایسته‌­ها برای اثربخشی زحمات تلاشگران مبارزه با این بیماری است. خواهشمند است موارد زیر را مدنظر قرار دهید و بعد از مطالعه برای سایرین بفرستید و برای افراد بدون دسترسی و کسانی که توانایی خواندن و نوشتن ندارند، بخوانید.

1- در حال حاضر ویروس کرونا به شدت شیوع پیدا کرده و تا شهرهای کوچک و روستاها هم منتشر شده است. اگر وضعیت استانها و شهرهای کوچک را که تعداد مبتلایان در آن‌ها کمتر است نسبت به جمعیت آنها در نظر بگیریم؛ وضعیت نگران کننده است. علاوه بر این ویروس می تواند دو هفته یا بیشتر در بدن فرد بدون علامت و پنهان باشد، بنابراین هر فردی می تواند ناقل باشد؛ پس از هر سفری اجتناب کنید و از شرکت در هرگونه مهمانی و دید و بازدید و حضور در محیط‌های شلوغ اکیداً بپرهیزید.

2- از آنجا که شرکت در هر تجمعی امکان انتقال ویروس را افزایش می دهد، شرکت در هر گونه تجمع و هم‌چنین مراسم‌های سوگواری، ترحیم، مراسم‌های عروسی وجشن‌ها،زمینه خطرناکی برای همه‌گیری این ویروس فراهم می­سازد و به ویژه برای خانواده‌های صاحب مراسم بسیار خطر آفرین است. بنابراین نسبت به ترغیب و تشویق سایر مردم برای عدم شرکت در مراسم‌ها تلاش کنید. یکی از بهترین و امن ترین راه‌ها برای عرض تسلیت در مراسم ترحیم این است که تلفن کنید یا به صورت پیامکی برای خانواده عزادار پیام تسلیت بفرستید.

3- دستورالعمل‌های بهداشتی موثق را تهیه و مطالعه کنید و به کسانی که سواد خواندن ندارند توصیه کنید و خود برای آنها به صورت تلفنی توضیح دهید. دو مورد مهم آن‌ها این است: اول؛ ویروس بر روی اجسام خارجی و لباسها می نشیند، پس هر جسم خارجی (از جمله پول نقد) می تواند آلوده باشد، بنابراین در تماس با هر جسم خارجی دستکش بپوشید و یا پس از تماس با اجسام خارجی دستان خود را با آب و صابون به مدت 20 ثانیه بشویید و در هر حال به دهان، بینی و چشمان خود دست نزنید. دوم ؛ ویروس می تواند در ذرات پرتاب شده در نتیجه عطسه و سرفه تا 5/1 متر در هوا حرکت کند، بنابراین فاصله حداقل 1 متر را با اشخاص خارج از خانه حفظ کنید.

4- با توجه به اینکه برخی از مردم خطر بالقوه و بالفعل شیوع ویروس کرونا را درک نکرده اند و جدی نگرفته اند؛ خواهشمند است از همه ظرفیت‌های محلی و اجتماعی برای آگاه ­سازی همشهریان خود از خطرات شیوع ویروس و توجیه آنها از طریق همه ابزارهای موجود (مدرن و سنتی) برای عدم حضور در فضاهای عمومی استفاده کنید. در این زمینه آگاه سازی افراد محروم و کم برخوردار جامعه، افراد بی سواد و کم سواد، سالمندان و کسانی که دسترسی به اطلاعات ندارند، مهم است. در این رابطه وظیفه همه اقشار به ویژه دانشجویان و همه دغدغه‌مندان است که برای آگاه سازی و اقناع افراد کم اطلاع و سهل انگار در خانواده و در بین آشنایان و هم محله‌ای‌ها تلاش کنند.

5- در حال حاضر بیش از 75 درصد جمعیت کشور (شامل افراد غیر شاغل، خانه داران، دانشجویان، دانش آموزان، کودکان، افراد سالمند و مستمری بگیران) امکان ماندن در خانه را دارند. ماندن شما در خانه کمک بسیار بزرگی است برای اینکه اقلام بهداشتی مانند ماسک و دستکش به جمعیت شاغل و کسانی که حضورشان در چرخه فعالیت های اجتماعی – اقصادی و بهداشتی جامعه الزامی است برسد. ماندن در خانه بهترین کمکی است که هر ایرانی می‌تواند انجام دهد. در خانه روحیه خود و خانواده را مثبت و شاد نگه دارید و گفتگو کردن با هم و مشارکت را تمرین کنید.

6- در برخورد با افراد دارای سابقه بیماری‌های تنفسی، قلبی – عروقی، دیابت، فشار خون و افراد دارای بیماریهای زمینه ای، جوانب احتیاط را نگه دارید و در برخورد با افراد مسن تر شامل پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها که آسیب پذیری بیشتری دارند، مراقب باشید تا همنشینی و رفت و آمد باعث ابتلای آنها نشود.

7-با توجه به ناتوانی افراد فقیر و کم برخوردار برای تهیه ملزومات بهداشتی شامل صابون و مایع دستشویی، موسسات دولتی، حمایتی و موسسات خیریه مردم نهاد و همه افراد بهره مند، کمک به اقشار فقیر و آسیب پذیر را در جهت تامین نیازهای بهداشتی این اقشار در اولویت برنامه های خود قرار دهند.

8- از خانواده هایی که بر اثر این بیماری عزیزی را در بستر بیماری دارند و یا از دست داده اند با رعایت مقررات بهداشتی، حمایت روحی و مالی کنید.

9- به افراد شاغل در عرصه بهداشت، درمان، خدمات شهری و تامینی، خدمات اقتصادی و اجتماعی و همه کسانی که کارشان در شرایط کنونی ضروری است، کمک کنید تا با دغدغه کمتری کار خود را ادامه دهند.

در این گذر تاریخی ما نیازمند مشارکت اجتماعی، اعتماد به هم و تلاش همگانی هستیم و این میسر نخواهد شد مگر اینکه همه ما خود را به عنوان عضوی از خانواده مصیبت دیدگان تصور کنیم و با جان و دل تلاش کنیم. تاریخ به ما نشان داده است که مردم ایران در لحظات حساس از جان و مال خود دریغ نمی‌کنند و گذشت و ایثار همه تلاشگران، به ویژه پرسنل پزشکی و بهداشتی در روزهای اخیرگویای این موضوع است. همه با هم کمک می کنیم تا در روزها و ماه های آینده جمعیت کمتری به خدمات پزشکی نیازمند شوند.

سپاسگزار تلاش‌ها و ازخودگذشتگی های شما هستیم.

    کمیته دفاتر و مدیران استانی انجمن جامعه شناسی ایران

     مجریان و تسهیگران طرح ملی گفتگوی خانواده





دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha