نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

مروری بر روند اجرای طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در مناطق حاشیه نشینمعاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده با همکاری وزارت کشور، سازمان آموزش فنی و  حرفه‌ای و موسسه کاردوک، طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار سکونتگاه های غیررسمی را در 7 مرحله و با رویکرد...

ایجاد شده در تاریخ: دوشنبه 07 تیر 1400 - 12:50
آخرین ویرایش:ﺳﻪشنبه 08 تیر 1400 - 12:19

معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده با همکاری وزارت کشور، سازمان آموزش فنی و  حرفه‌ای و موسسه کاردوک، طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار سکونتگاه های غیررسمی را در ۷ مرحله و با رویکرد توسعه کسب و کار های خرد و  هدف پیشگیری از آسیب های اجتماعی به اجرا درآورد.

به گزارش روابط عمومی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده مرحله اول این طرح شامل آماده سازی نهادها، سازمان ها، رابطان و تسهیلگران بود که در ۱۵ استان و ۱۸ شهرستان اجرایی شد. به این منظور هماهنگی و تعامل شرکت دانش پژوهان کاردوک با نهادها و ارگان های همکار، انتخاب رابطان و تسهیلگران استانی و برگزاری کارگاه های آموزشی انتقال مفاهیم  شاخص های مدل به رابطان  و تسهیلگران در این مرحله صورت پذیرفت.

در دومین مرحله طرح شناسایی محلات هدف و ارزیابی دارایی های محله، تعامل با خیرین و سمن های محله، تحلیل بازار و شناخت کسب و کارهای پیشرو در محله و برگزاری جلسات عمومی جهت معرفی طرح جامعه هدف در ۸۶ محله به اجرا درآمد.

بر اساس این گزارش در مرحله سوم که تشکیل گروه بود، تشویق به تشکیل گروه های مشارکت محلی متشکل از زنان سرپرست خانوار در محلات و ایجاد وفاق برای تشکیل گروه توسط تسهیلگران محلی، انجام شد و نهایتاً منجر به تشکیل گروه های ۱۲-۸ نفره شد.

آموزش مهارت های فرهنگی- اجتماعی، اقتصادی و کسب و کار مرحله بعدی این طرح بود که در آن مشخص کردن توانایی‌های گروه، انتقال نتایج بررسی های تحلیل بازار و مطالعات اسناد بالادستی، تعیین زمینه کار مناسب گروه و آغاز فرآیند آموزش مهارت فنی و حرفه ای به همراه آموزش ۷۷۰۰ نفر به مرحله اجرا درآمد و این افراد در گام بعدی که آموزش مهارت های فنی و حرفه ای و آغاز فرآیند توانمندسازی و آموزش مهارت های تخصصی  بود، به سازمان فنی و حرفه ای معرفی شدند.

پس از طی مراحل فوق فرآیند تولید محصول و اتصال به بازار، تکمیل آموزش مهارت های اقتصادی و کسب و کار و تکمیل آموزش ارتباط با بازار اجرایی شد و در نهایت با تشکیل صندوق های خرد محله ای، ارائه آموزش های مالی، تهیه طرح های کسب و کار، اعتبارسنجی لازم انجام شد و معرفی به بانک برای دریافت تسهیلات صورت پذیرفت.

این طرح ضمن اجرا برای صدها تن از زنان سرپرست خانوار در حاشیه شهرها و سکونت گاههای غیر رسمی، اینک مراحل الگوسازی را با موفقیت به نتیجه رسانده و می تواند برای رفع مشکلات تین بانوان تداوم یابد.

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha