نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

امنیت، رفع بیکاری و تبعیض؛ 3 مطالبه مهم زنان

ایجاد شده در تاریخ: دوشنبه 22 شهریور 1400 - 18:37


 

یک سیاستمدار اصلاح طلب و فعال حوزه زنان، با بیان اینکه متاسفانه امروزه فقر زنانه شده است و بعضا تصور می‌شود هر وقت صحبت از فقر زنانه می‌کنیم منظورمان زنان سرپرست خانوار است در حالی که اینگونه نیست، گفت: امروزه برخی زنان تحصیل کرده بالای ۲۵ درصد و ۲ برابر مردان تحصیل کرده بیکارند. زنانه شدن فقر یعنی زنان با حداقل دستمزد بیشترین کار را انجام می‌دهند. زنان نیروی ارزان کارفرمایان هستند.

زهرا نژاد بهرام در نشست معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با فعالان اصلاح طلب حوزه زنان که امروز دوشنبه (۲۲ شهریور) برگزار شد، با بیان اینکه مطابق با آمار سال ۹۹، حدود ۷۰ درصد از زنان در مشاغل خدماتی و ۲۰ تا ۲۵ درصد زنان در مشاغل صنعتی مشعول کار هستند، اظهار کرد: موضوع زنان و مسایل آنها در چالشهای سیاسی بازی گیر افتاده و اگر بخواهیم حرکت موثری در زمینه زنان انجام دهیم باید تمام دیدگاه‌ها را در مساله زنان تعدیل دهیم‌.

این فعال اصلاح طلب حوزه زنان با بیان پیشنهادی به معاون امور زنان و خانواده دولت سیزدهم در خصوص مطالعه و بررسی نظرسنجی انجام شده پیرامون مطالبات زنان طی سال ۹۶، تصریح کرد: این نظرسنجی طی سال ۹۶ در هشت کلان شهر اعم از تهران، مشهد، اهواز، شیراز و ... در خصوص مطالبات زنان ایرانی انجام شد که پیشنهاد می‌کنم شما حتما این نظر سنجی را مشاهده کنید. طی این نظرسنجی مطالبات زنان در ده قسمت مشخص شد.

به گفته نژادبهرام مطابق با نظرسنجی انجام شده طی سال ۹۶، اولین مطالبه زنان مساله امنیت، مساله دوم اشتغال و  بیکاری و مساله سوم تبعیض بوده است.

این فعال حوزه زنان معتقد است که معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در هر دوره نسبت به دوره پیشین خود پیشرفت هایی را داشته است که بخشی از این پیشرفت‌ها "بطنی" و بخش دیگر "آشکار" بوده است.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به موفقیت‌های معاونت زنان طی دوره‌های پیشین تصریح کرد: برای مثال بحث "عدالت جنسیتی" موفقیت معاونت زنان دولت یازدهم بود که توانست در برنامه ششم توسعه به آن توجه کند که ساز و کار و رصد آن نیز در دست معاونت امور زنان بود. از سوی دیگر لایحه "حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت" نیز پس از گذشت ۱۰ سال در دوره دولت دوازدهم وارد مجلس شد.

این فعال حوزه زنان در ادامه به طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در ۳۱ استان و تنقیح قوانین حوزه زنان و مصوبه افزایش ۳۰ درصدی مدیریت زنان در دولت که در دوره دولت دوازدهم انجام شد، اشاره کرد و افزود: طبیعتا نقاط ضعفی هم وجود داشته که بخشی از آن ناشی از شرایط خاص کشور، فشار و جنگ اقتصادی و تحریم‌های تحمیل شده بود و بخشی به عدم تفاهم بین بخشهای دولت که ممکن بود باشد، باز می‌گشت.

نژاد بهرام در پایان سخنان خود خطاب به معاون امور زنان و خانواده دولت سیزدهم، تاکید کرد: اگر طلب کنید دست کمک ما در کنار شما قرار دارد و با طیب خاطر و افتخار و آرامش حاضریم برای حوزه زنان فارغ از تعلقات سیاسی هر کمکی ارائه دهیم.

هانیه گرائیلی دبیر سابق فراکسیون زنان مجلس نیز در این نشست با اشاره به دیدگاه معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان نسبت به دختران جوان، گفت: جوان یعنی "پسر جوان" و "دختر جوان" را اصلا حساب نمی‌کنند. اصلا دوستان نگاهشان به جوانان یعنی مردان و پسران جوان و این واقعا دردناک است. اگر زن باشی و جوان هم باشی واقعا در انزوا قرار می‌گیری.

وی با درخواست از معاون امور زنان و خانواده دولت سیزدهم در خصوص انتصاب یک زن در جایگاه معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان، خطاب به انسیه خزعلی اظهار کرد: شما این نفود را در هیئت دولت دارید تا از وزیر جوان درخواست کنید برای معاونت امور جوانان یک زن منصوب کنند.

وی ادامه داد: زن به دلیل ویژگی‌های ذاتی که خداوند به او هبه داده است و به دلیل آن ویژگی مادر بودن نگاهش به پسر و دختر یکی است. من شاهد این مساله در تمام همایش‌ها، جلسات و کارگروه ها بودم و از این رو مطرح می‌کنم و با توجه به وسعت عمل و نگاه کلان معاونت جوانان باید دختران جوان کشور دیده شوند.

گرائیلی در بخش دیگر سخنان خود از معاون امور زنان و خانواده دولت سیزدهم گفت: من به عنوان یک دهه شصتی از شما این درخواست را دارم که نگاه جناحی و سیاسی به حوزه زنان نداشته باشیم. نگاه سیاسی هیچ دستاوردی جز آسیب به حوزه زنان ندارد.

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha