نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

طرح گفتگوی ملی خانواده در 11 استان کلید خوردطرح گفتگوی ملی خانواده برای بهبود شرایط خانواده های ایرانی در 11 استان کلید خورد.

ایجاد شده در تاریخ: چهارشنبه 16 اسفند 1396 - 14:15


معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: روز گذشته اولین ستاد ملی زن و خانواده با حضور رئیس جمهور برگزار شد و تشکیل چنین نشستی اتفاق مهمی به شمار می‌آید.

ابتکار ادامه داد: ستاد ملی زن و خانواده، ستادی فرابخشی و فرا قوه‌ای است و در جلسه‌ای که با حضور رئیس جمهور، وزرا، معاون قوه قضاییه و نمایندگان مجلس آغاز شد شاخص‌های عدالتی جنسیتی را مورد بررسی قرار دادیم و سیاست‌های آن را تأیید کردیم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اضافه کرد: این شاخص‌ها ملاک عمل ما در طول برنامه برای بهبود وضعیت زنان و خانواده خواهد بود همچنین مصوبه‌ای در خصوص تقسیم کار ملی میان دستگاه‌ها درباره آموزش‌های قبل ازدواج و حین ازدواج و بعد از ازدواج صورت گرفت که باعث شد جهت‌گیری‌های خوبی در این زمینه پیش بینی شود.

وی تصریح کرد: معاونت زنان با وزارت ورزش همکاری مشترکی دارد و مصوبه‌ای مربوط به نشاط و تندرستی برای دختران در نظر گرفته چرا که یکی از معضلات دختران جامعه ما کم‌تحرکی است از این رو ورزش می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

ابتکار با اشاره به جزئیات جلسه امروز هیئت دولت در حوزه معاونت زنان، خاطرنشان کرد: امروز گزارشی از وضعیت زنان بر اساس آمار تفکیک به جنس و شرایط هر استان و مناطق خاص کشور ارائه شد، همچنین درباره کمبودها و فاصله‌هایی که برای کودکان، دختران بازمانده از تحصیل یا تفاوت‌هایی که میان دختران و پسران وجود دارد مطالبی را مطرح کردیم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: در جلسه امروز به این موضوع پرداختیم که اشتغال زنان باید در بخش‌های غیررسمی و اشتغال خانگی مورد توجه قرار بگیرد از این رو معاونت زنان مطالعه‌ای در خصوص ارزش‌گذاری کار خانگی زنان انجام داده که مطالعه مهمی است و نشان می‌دهد 30 درصد از ارزش تولید ناخالص ملی مربوط به کار خانگی زنان می‌شود.

وی با بیان اینکه کار خانگی زنان هیچ‌گاه مورد توجه قرار نمی‌گیرد، اضافه کرد: کار خانگی زنان نقش مهمی دارد همچنین از بحث نگهداری تا تولیدات خانگی و سایر خدماتی که زنان با کیفیت عالی برای خانوارهای ایرانی انجام می‌دهند همواره مغفول مانده است.

ابتکار تصریح کرد: امروز همچنین گزارشی از انتصاب مدیران زن در دولت مورد بررسی قرار گرفت چرا که طبق مصوبه رئیس جمهور باید 30 درصد از پست‌های مدیریتی در اختیار زنان قرار بگیرد در این راستا ما گزارش‌گیری مستمری داریم و تاکنون علاوه بر انتصاب‌های گذشته در طول شش ماه اخیر 7 معاون وزیر جدید و 46 مدیر کل زن به دولت اضافه شده است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: روند استفاده از ظرفیت زنان در پست‌های مدیریتی قابل قبول است اما این روند باید سرعت پیدا کند تا همه وزارتخانه‌ها از توانمندی زنان بهره مند شوند البته بنده برای دومین بار مکاتبه‌ای با استانداران انجام دادم تا آنها هم در سطح استان نسبت به بکارگیری ظرفیت زنان اقدامات لازم را انجام دهند.

وی اظهار کرد: وزیر کشور در خصوص انتصاب فرمانداران زن در تلاش است و امیدواریم در این زمینه شاهد پیشرفت‌های خوبی باشیم.

ابتکار در واکنش به انتقاد جهانگیری از عدم به کارگیری ظرفیت زنان در پست‌های مدیریتی، بیان کرد: هنوز باید در این حوزه تلاش کنیم اما آنچه اتفاق افتاده نشان دهنده تحولی رو به جلو است و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به برنامه مهم معاونت متبوعش، یادآور شد: گفتگوی ملی خانواده یکی از مهمترین برنامه‌های حوزه زنان به شمار می‌آید خوشبختانه این طرح تاکنون در 11 استان کشور کلید خورده است.

وی ادامه داد: مبنای گفتگوی ملی خانواده این است که در سطح جامعه برای بهبود شرایط خانواده ایرانی نیازمند گفتگو هستیم همچنین گفتگوی بین نسلی هم از درون خانواده‌ها و سطح جامعه دنبال می‌کنیم.

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha