همایش بین‌المللی اتحادیه زنان مسلمان برگزار می‌شود/ ارسال 800 مقاله به دبیرخانه

 

دبیر کل اتحادیه جهانی زنان مسلمان با اشاره به اینکه هدف اصلی همایش نشر فرهنگ تقریب بین مذاهب است، گفت: بیش از 800 اثر در کمتر از چهار هفته به دبیرخانه همایش رسیده است.

لاله افتخاری ظهر امروز در کنفرانس خبری اعلام برنامه‌های همایش بین المللی اتحادیه زنان مسلمان با عنوان بانوی مهر که در سالن همایش‌های دانشکده اصول الدین برگزار شد با اشاره به اینکه شعار این همایش زنان، سبک زندگی فاطمی و تمدن نوین اسلامی است اظهار داشت: این همایش برای اولین بار در جوار حضرت معصومه(س) برگزار خواهد شد.

 

وی ادامه داد: اعلام موجودیت و برگزاری این همایش هم در روز ولادت حضرت معصومه(س)  انجام گرفت.

 

دبیر کل اتحادیه جهانی زنان مسلمان بیان داشت: اساس این اتحادیه  بر مبنای تقریب یعنی وحدت آفرینی ، هم افزایی، شناسایی و ایجاد ظرفیت و توجه به بانوان از مذاهب مختلف اسلامی است.

 

وی خاطرنشان کرد: در این همایش کمیته های مختلفی ایجاد شده است که یکی از این کمیته ها، کمیته قدس است که در زمینه قدس فعالیت های بسیاری انجام گرفته است.

 

افتخاری با اشاره به اینکه برای تحقق اهداف کنگره در کشورهای مختلف نیز همایش هایی برگزار شده است، عنوان کرد: نشر فرهنگ تقریب بین مذاهب و احترام به اندیشه دیگران، آشنا نمودن زنان متفکر و نخبه و مسلمان جهان با یکدیگر، استفاده از ظرفیت های بالفوه و بالفعل زنان ، ایجاد همگرایی میان جمعیت های فعال زنان مسلمان جهان، معرفی و تبیین چهره واقعی و حقوقی و مسئولیت های زنان مسلمان و تحکیم مبانی امنیت و صلح جهانی و ارتقاء حقوق بشر به ویژه زنان از اهداف و وظایف اتحادیه زنان مسلمان است.

 

وی اضافه کرد: برای اینکه اتحادیه به اهداف خود برسد باید اقداماتی صورت بگیرد که از جمله این اقدامات ایجاد شبکه های مجازی و غیرمجازی زنان فعال اجتماعی، پویا و تاثیرگذار در مجامع بین المللی است.

 

دبیر کل اتحادیه جهانی زنان مسلمان افزود: سازماندهی دوره های کوتاه مدت آموزشی، کارگروه ها، سمینارها، همایش ها و میزگردها جهت تبیین واقعیت های اسلام، انتشار کتب و مجلات و نشریات و تولید نرم افزار و توزیع آنها میان کارشناسان و متخصصان فعال زن و خانواده و تاکید بر تاسیس موسسات و انجمن های خیریه از دیگر اقدامات در راستای تحقق اهداف اتحادیه است.

 

وی در ادامه با اشاره به وظایف اتحادیه در عرصه فضای مجازی عنوان کرد: در این مسیر وظیفه راه اندازی شبکه های اجتماعی مجازی و اینترنتی کارآمد برای تسریع در تبادل نظر و هم‌اندیشی بین زنان مسلمان و معرفی زنان شاخص جهان را داریم.

 

افتخاری تصریح کرد: در این خصوص اتحادیه زنان مسلمان همایش‌های بین المللی با عنوان فاطمه بانوی مهر در کشورهای ایران، بحرین، گینه، کویت، انگلستان، افغانستان، سوریه، پاکستان، نروژ، لبنان و برخی کشورهای دیگر  برگزار کرده است.

 

وی ادامه داد: همچنین در این خصوص اتحادیه در قالب 21 برنامه با عنوان فاطمه بانوی مهر در تهران، قم، کرمانشاه، هرمزگان، گیلان، کردستان، گلستان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی ، خراسان جنوبی و خراسان رضوی همایش برگزار کرده است.

 

دبیر کل اتحادیه جهانی زنان مسلمان گفت: استقبال از همایش‌هایی که در استان های مختلف کشور برگزار کردیم بسیار بالا بود و در برخی از شهر ها ائمه جمعه اهل سنت هم استقبال می‌کردند که این نشان می‌دهد این موضوع اهمیت دارد و نیاز آن احساس می شود.

 

وی خاطرنشان کرد: مهمانان بسیاری از کشورهای مختلف اعلام آمادگی برای حضور در همایش کرده‌اند و سعی شده در این همایش از ظرفیت‌های علمی و پژوهشی استفاده شود.

 

افتخاری با اشاره به اینکه تاکنون بیش از 800 اثر به دبیرخانه رسیده‌است، گفت: در این همایش یک روزه آیت الله حسینی بوشهری، آیت الله محسن اراکی، حجت الاسلام و المسلمین عبدالکریم بهجت پور، حجت الاسلام و المسلمین خسروپناه،  زهرا برقعی و برخی از مهمانان خارجی سخنرانی خواهند کرد.

 

وی ادامه داد: در تلاش هستیم با مراجع هم دیداری داشته باشیم و پیام برخی از مراجع به این همایش هم در روز همایش پخش خواهد شد.

 

طیبی، مسئول علمی همایش بین‌المللی اتحادیه زنان مسلمان نیز ‌اظهار داشت: مهمترین هدف این همایش آشنا نمودن زنان متفکر، نخبه و مسلمان جهان با یکدیگر و ایجاد تفاهم بیشتر میان آنها در زمینه های اعتقادی، فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی است.

 

وی ادامه داد: نشر فرهنگ تقریب بین مذاهب و احترام به اندیشه دیگران، استفاده از ظرفیت های بالفوه و بالفعل زنان ، ایجاد همگرایی میان جمعیت‌های فعال زنان مسلمان جهان، معرفی و تبیین چهره واقعی و حقوقی و مسئولیت‌های زنان مسلمان ، تحکیم مبانی امنیت و صلح جهانی و ارتقاء حقوق بشر به ویژه زنان و معرفی مفاهیم و دیدگاه‌های جدید در خصوص ارتباط میان دین اسلام و مسائل مربوط به حقوق بشر از  دیگر  اهداف اتحادیه زنان مسلمان است.

 

مسئول علمی همایش بین المللی اتحادیه زنان مسلمان با اشاره به محورهای اصلی مقالات این همایش، گفت: معرفی و تبیین الگوی سوم زن و خانواده با عنوان الگوی معیار،  الگوگیری از حضرت زهرا(س) در مواجهه با چالش های امروزی، نقش مقاومت و بیداری زن فاطمی، تاثیر انحراف از الگوی فاطمی در انحطاط تمدن ها، چگونگی حضور زنان تمدن‌ساز در فضای مجازی و بررسی تطبیقی نقش زنان تمدن‌ساز در جوامع اسلامی از محورهای مقالات این همایش است.

 

طیبی با اشاره به اینکه در انتهای مراسم هم از پنج بانو که در عرصه های علمی فرهنگی و اجتماعی الگو و نمونه هستند تجلیل خواهد شد، گفت:  در این همایش 15 سخنران از 9 کشور از جمله ایران، افغانستان، بحرین، پاکستان، عراق، کنگو و کویت سخنرانی خواهند کرد.

 

وی اضافه کرد:  در حاشیه همایش سه کمیسیون تخصصی و نمایشگاه دستاوردهای بانوان مسلمان هم برگزار خواهد شد. در برگزاری این همایش 26 نهاد با ما همکاری کرده‌اند.

 

مسئول علمی همایش بین المللی اتحادیه زنان مسلمان با اشاره به اینکه مهلت ارسال آثار تا 28 دیماه تمدید شده‌است، گفت: بیش از 800 اثر در کمتر از چهار هفته به دبیرخانه همایش رسیده‌است.

 

وی اضافه کرد:750 اثر از 12 استان کشور و 50 شهر ارسال شده است و 80 اثر از 22 ملیت مختلف در جهان از جمله هند، پاکستان، سوریه، لبنان، انگلستان و افغانستان به دبیرخانه رسیده‌است.

 

طیبی با اشاره به اینکه 30 ارزیاب داخلی و خارجی از 11 کشور جهان در این همایش حاضر هستند، تصریح کرد: مهمانان و مدعوین از 26 ملیت در همایش حاضر هستند و بسیاری از مهمانان به دلیل کرونا و برخی مسائل  دیگر نتوانستند در همایش حاضر شوند.

 

وی اضافه کرد: خروجی همایش در یک مجموعه چکیده مقالات چاپ خواهد شد.

-----