«معیشت» دغدغه اصلی زنان سرپرست خانوار/شاخص‌های «عدالت جنسیتی» تعدیل می‌شود

معاون رییس جمهور در حالیکه تعداد زنان سرپرست خانوار را حدود 3.5 میلیون نفر اعلام کرد، گفت که محرومیت زدایی از اقشار ضعیف و زنان سرپرست خانوار جزو برنامه‌های اصلی دولت به شمار می‌رود.

انسیه خزعلی در مراسم بزرگداشت روز زن که در سالن اجلاس سران برگزار شد اظهار کرد: محرومیت زدایی از اقشار ضعیف و زنان سرپرست خانوار و عدالت محوری از برنامه‌های اصلی دولت سیزدهم در حوزه زنان  است.

 

وی ادامه داد: حدود 3/5 میلیون زن سرپرست خانوار داریم. حکومت وظیفه دارد عزتمندانه از این زنان حمایت کند. مشکلات مختلف این زنان مسیولیت ما را بیشتر می کند. مسأله «معیشت» دغدغه اصلی زنان سرپرست خانوار است. افزایش طلاق و کاهش ازدواج هم تعداد زنان سرپرست و خودسرپرست را افزایش داده است. ساماندهی مشاغل خانگی و وصل کردن آنها با واسطه به کارآفرینان از جمله برنامه‌های معاونت زنان ریاست جمهوری برای حل مشکلات معیشتی این زنان است‌.

 

 

خزعلی با اشاره به آسیب‌های اجتماعی برای زنان سرپرست خانوار، گفت: تلاش ما کاهش این آسیب ها است. مشاوره دادن قبل ازدواج و بعد ازدواج را برای کاهش طلاق اجرایی کرده‌ایم. به دنبال فرهنگ سازی برای جلوگیری از طلاق هستیم. در معاونت هم برنامه افزایش جمعیت را در دستور کار قرار داریم اما دستگاه‌های دیگر هم در این زمینه وظیفه دارند.

 

معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری در پایان گفت: عدالت جنسیتی و حتی عدالت فراگیر حتی در حوزه کودکان را  دنبال می کنیم. در برنامه ششم  عدالت جنسیتی دیده شده

ولی شاخص هایی که از مجامع بین‌المللی دیکته شده است باید تعدیل شود.

-----