مادران و بانوان قرآنی پناهی امن برای آینده جامعه هستند

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه بانوان محوریت تربیت خانواده، تربیت نسل، هویت بخشیدن و بازپروری نسل نو هستند و در این مسیر مادر اگر قرآنی باشد پناه قرآنی فرزندان و جامعه می‌شود، اظهار کرد: دولت از حرکت‌های خوبی که بانوان قرآنی در این زمینه دارند حمایت می‌کند.دکتر انسیه خزعلی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده؛ در چهارمین نشست هیئت اندیشه‌ورز بانوان قرآنی کشور که با محوریت جهاد تبیین، جمعیت و خانواده و به‌مناسبت ایام ماه مبارک رمضان، شب گذشته 24 فروردین‌ماه در سازمان دارالقرآن برگزار شد با اشاره به اینکه یکی از مسائلی که امروزه در جامعه ما مطرح است بحث نگاه قرآنی به جمعیت است، اظهار کرد: این موضوع با نوع زندگی و به تعبیر قرآن بهترین زندگی که انسان می‌تواند انتخاب کند مرتبط است. در این خصوص امام رضا(ع) در روایتی به علی‌بن شعیب می‌فرمایند: «بهترین زندگی آن است که زندگی دیگران در زندگی تو معنی شود و بهبود یابد ».

فردگرایی مانع تولید نسل و ازدیاد جمعیت

وی افزود: کسی که به فرزند و تولد او می‌اندیشد در واقع به دیگری اندیشیده است و برای فرد دیگری در زندگی خود جایگاه قرار داده است. در حقیقت این فرد برای حیات، کمال و تربیت دیگری در زندگی خود جا باز می‌کند. نگرش مادی و منفعت جویی فردی مانع این موضوع است؛ لذا یکی از عواملی که از جمعیت جلوگیری می‌کند برخلاف اینکه  بیشتر بر روی عامل اقتصادی تاکید می‌ شود مسئله فرهنگی و فردگرایی است که متاسفانه امروزه در جامعه رواج پیدا کرده است.

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور تصریح کرد: در فردگرایی افراد حاضرند حیوان را در کنار خودشان قرار دهند، اما فرزند نیاورند؛ چراکه این قابلیت را در  خودشان و اینکه زندگیشان را با دیگری تنظیم کنند نمی‌بینند ؛ لذا کاهش جمعیت و اکثر مشکلات خانوادگی در این حوزه به دلیل فردگرایی و عدم نگرش جمعی و ایثارگرانه  است.

دکتر خزعلی با اشاره به اینکه قرآن کریم به زیبایی نقشه‌ای را که دشمن برای این مساله ترسیم کرده را بیان می‌کند، گفت: خداوند در قرآن می‌فرماید؛ «وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یُعْجِبُکَ قَوْلُهُ فِی الْحَیاةِ الدُّنْیا وَ یُشْهِدُ أللهَ عَلى ما فی قَلْبِهِ وَ هُوَ أَلَدُّ الْخِصامِ» و این یعنی برخی از مردم چنان با ظاهر خیرخواهانه و با الفاظی شیوا از رفاه و پیشرفت سخن می‌گویند که همگان را شگفت‌زده می‌کنند، در حالی که کینه‌توزترین دشمنان اسلام و جامعه مسلمان‌اند اگر تسلط پیدا کنند خلاف آنچه می‌گویند رفتار خواهند کرد.

وی افزود: قرآن  می‌‎‌فرماید؛ «وَ إِذا تَوَلَّى سَعى فِی الْأَرْضِ لِیُفْسِدَ فِیها وَ یُهْلِکَ الْحَرْثَ وَ النَّسْلَ» و اگر بر شما مسلط شوند همه منابع اقتصادی و انسانی را به ‏نابودی کشانده و جامعه را فاسد و حرث و نسل را تباه می‌سازند.

وی ادامه داد: بخشی از این تباه نسل به مسئله فیزیکی و مادی و همچنین ازدیاد و کثرت نسل و بخش دیگر آن به کیفیت زندگی مربوط می‌شود. آن‌ها نسل انسان، جوان، نوجوان و فرزندان را بی‌هویت کرده و از درون تهی می‌کنند. امروز دشمن در هر دو قسمت برنامه‌ریزی کرده و متاسفانه در این زمینه هم بسیار موفق بوده است. متاسفانه ما نیز در هر دو قسمت کم گذاشته‌ایم و دانسته و ندانسته به دشمن کمک رسانده‌ایم.

ایمان به غیب در زندگی کم شده است

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور، با بیان اینکه یکی از مباحثی که مورد توجه دشمن بوده جمعیت است و مکررا در قرآن کریم هم به این مسئله اشاره شده است، گفت: جمعیت و ازدیاد نسل موضوعی است که اختصاص به گذشته ندارد، بلکه تا امروز هم ادامه پیدا کرده است. ما امروز همه چیز را بر اساس حساب و کتاب ذهنی خودمان محاسبه می‌کنیم، اما آنچه که خداوند گفته است فراتر از حساب و کتاب‌های ذهنی ما است؛ آنجا که در خصوص تامین رزق و در آیه 151 انعام می‌فرماید: «لا تَقْتُلُوا أَوْلادَکُمْ مِنْ إِمْلاقٍ نَحْنُ نَرْزُقُکُمْ وَ إِیَّاهُمْ؛ فرزندانتان را از بیم فقر نکشید، ما شما و آن‌ها را روزی می‌دهیم.»؛ متاسفانه این ایمان به غیب در زندگی کم شده است.

خزعلی با بیان اینکه زندگی مادی و مادی‌گرا سبک زندگی را تغییر داده است و اجازه نمی‌دهد که عنایت خداوند، روزی، رحمت و نعمت او را در آمدن فرزندان به زندگی ببینیم، گفت: همین رویکرد باعث شده است که دشمن در صدد تولی گری برآید و منابع اقتصادی و انسانی را هدف بگیرد.

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور اظهار کرد: امیدواریم خداوند متعال این توفیق را به ما بدهد که در فشارها، ظلمت‌ها و مصیبت‌هایی که در جهان مادی با تبلیغات رسانه‌ ای  که برخی حق را باطل و باطل را حق جلوه می‌ دهند و بر جوان‌ها، هویت و افکار نسل ما تاثیر می‌گذارند به قرآن برگردیم و تلاش کنیم در مسیر قرآن حرکت کنیم و معنا و مفهوم و حقیقت وجودی قرآن و آثار آن را با تدبر در قرآن و آوردن  قرآن به صحنه زندگی و حیات خودمان شاهد باشیم.

وی تصریح کرد: طبیعتاً نگاه دولت برگرفته از رویکرد دینی و قرآنی است  و از حرکت‌های خوبی که بانوان در این زمینه دارند حمایت می‌کند. بانوان و مادران ما به‌عنوان سازندگان نسل آینده هستند و به فرموده امام خمینی(ره) زن‌ها انسان‌ساز هستند همانگونه که قرآن انسان‌ساز است. به این معنا در واقع مادران و بانوان محوریت تربیت خانواده، تربیت نسل، هویت بخشیدن به نسل و بازپروری نسلی هستند که ممکن است در بسیاری از طوفان‌های زندگی، هیجانات و مشکلات جامعه بی‌پناه باشند و آن‌ها این پناه را ایجاد می‌کنند.

خزعلی بیان کرد: مادر اگر قرآنی باشد پناه قرآنی می‌شود و در فتنه‌ها، فشار‌ها و پیامد‌های ناگوار عصر جدید به قرآن پناه می‌آورد و فرزند خود را هم به این سمت هدایت می‌کند.

چهارمین نشست هیئت اندیشه‌ورز بانوان قرآنی کشور با محوریت جهاد تبیین، جمعیت و خانواده به‌مناسبت ایام ماه مبارک رمضان، شب گذشته 24 فروردین‌ماه با حضور حجت‌الاسلام روح‌الله حریزاوی، قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام مهدی اخوان صباغ، رئیس سازمان دارالقرآن الکریم، لاله افتخاری، رئیس هیئت اندیشه‌ورز بانوان قرآنی و اعضای این هیئت با موضوع جهاد تبیین، جمعیت و خانواده برگزار شد.


 

 

 

 

-----