دیدار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با معاون وزیر خارجه آفریقای جنوبی

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، دکتر خزعلی با خانم کندیت ماشگو دلامینی، معاون وزیر خارجه آفریقای جنوبی در روز سه شنبه سوم خرداد ماه 1401 ملاقات و گفتگو کرد.

 

در این دیدار، دکتر خزعلی به توانمندیهای بانوان ایرانی و ظرفیت ممتاز بهره‌برداری از آن در تعاملات بین‌المللی دو کشور در عرصه‌های مختلف علمی، فناوری، ، بهداشت و سلامت، ورزش، رسانه، اشتغال‌زایی و کارآفرینی و نظایر آن اشاره نمود. ایشان ضمن معرفی برخی برنامه‌های بین‌المللی معاونت زنان و خانواده، از ایده "زنان و مبارزه با فساد" و برنامه‌های معاونت در تشکیل کارگروه تخصصی، وبینار مقدماتی و نشست بین‌المللی با این موضوع خبر داد. علاوه بر آن، دکتر خزعلی از انتصاب ج.ا.ا به سمت ریاست کارگروه توانمندسازی اقتصادی بانوان کشورهای حاشیه اقیانوی هند (منسوب به آیورا) به عنوان فرصتی بی‌نظیر برای ارتباط موثر با کشورهای عضو با هدف بهبود وضعیت و عملکرد بانوان در راستای هم‌افزایی کشورهای عضو یاد کرد و از آفریقای جنوبی به عنوان عضو این کارگروه دعوت به همکاری در برنامه‌های پیشنهادی ج.ا.ا نمود. 

 

خانم دلامینی ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران پیشرفت برنامه‌های کمیته سیاسی را در این سفر مطلوب ارزیابی کرد. ایشان به تجارب موفق کشور خود در ارتقاء توانمندی‌های بانوان در دو حوزه افزایش مشارکت نخبگانی و ظرفیت‌سازی و تقویت زنان روستایی اشاره نمود. در زمینه زنان روستایی که 60درصد جمعیت زنان این کشور را تشکیل می‌دهد ایشان درخواست انتقال دانش و تجربه بانوان ایرانی در زمینه صنایع دستی و فراهم نمودن بستر صادرات آن به آفریقای جنوبی را مطرح نمود. 

 

طرفین ابعاد مختلف همکاری بین دو کشور در حوزه مسائل زنان و خانواده را بررسی و بر توسعه روابط فیمابین تاکید نمودند.

-----