پایداری خانواده با آموزش صحیح حین ازدواج و مشاوره پس از آن

 

سومین نشست بحث و بررسی پیرامون آموزش‌های ازدواج با هدف آسیب‌شناسی آموزش‌های حین ازدواج و  بررسی روند اجرایی این آموزش‌ها و شناسایی زمینه‌های هماهنگی و هم‌افزایی بین دستگاه‌ها تشکیل شد.

این نشست به میزبانی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده با حضور رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده،  مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، نمایندگانی از وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی، مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان و مرکز روانسنجی هوشبهر برگزار شد.

دکتر انسیه خزعلی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، ضمن تشکر از حضور مدعوین در نشست، با مروری بر آسیب‌شناسی آموزش‌های حین ازدواج به هزینه‌بر بودن، عدم کنترل بر آموزش‌های حضوری و شرایط زوجین در دسترسی به آموزش‌های حضوری اشاره داشت.

به علاوه معاون رئیس جمهور باتوجه به محتوای آماده، در دسترس و نظارت شده و قابل ارزیابی،‌ آموزش‌های غیرحضوری را بستری برای ارتقاء سطح آموزش‌های حین ازدواج و کیفیت خدمات ارائه شده دانست.

دکتر زعفرانچی، معاون بررسی‌های راهبردی این معاونت، با تأکید بر تکالیف وزارت بهداشت و نهاد نمایندگی ولی‌‌فقیه در دانشگاه‌ها در ماده 38 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به مسئولیت ستاد ملی زن و خانواده در راستای اجرای بند "ذ" ماده 102 قانوان برنامه ششم توسعه پیرامون رصد و پایش مستمر برنامه دستگاه‌ها در حوزه آموزش و مشاوره مستمر و مسئولانه نوجونان و جوانان با اولویت خانواده‌ها قبل، حین و دست کم پنج سال پس از ازدواج اشاره نمودند.

دکتر کبری خزعلی، رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده، طی این نشست ضمن اشاره به تاریخچه روند آموزش و همکاری شورا با وزارت بهداشت، بر نیازسنجی و اثرسنجی همزمان، شناسایی چالش‌ها و آسیب‌های آموزش‌های حین ازدواج و چگونگی رفع چالش‌ها هنگام طرح و برنامه‌ریزی تاکید کرد.

طی این نشست سایر مدعوین نیز به بررسی طرح‌ها و تبادل نظر درخصوص ایده‌ها پرداختند.

در پایان مقرر شد ظرف مدت 21 روز شیوه نامه اجرای آموزش‌های غیرحضوری حین ازدواج با همکاری نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها و وزارت بهداشت تدوین و جهت بحث و بررسی در نشست آتی ارائه شود.

 

-----