دکتر خزعلی در جمع مشاوران امور زنان و خانواده دستگاه‌ها
زمینه نقد و اعتراض باید به راحتی برای مردم فراهم شود


نشست مشاورین امور زنان و خانواده دستگاه‌های اجرایی با معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده به میزبانی سازمان نهضت سوادآموزی برگزار شد.

دکتر انسیه خزعلی در این نشست ضمن تبریک هفته وحدت، بیان داشت: خداوند پیامبر (ص) را اسوه حسنه، سرمشق و مقتدایی قرار داد که بتوانیم در تمام زندگی به ایشان تاسّی کنیم.

 معاون رئیس جمهوری ضمن تاکید بر اینکه دشمن سعی می‌کند جوانان ما را از هویت اصلی خود دور کند، بیان کرد: دشمن با تمام قوا و ظرفیت‌ها به میدان آمده تا فکر، مغز و قلب جوانان را تسخیر کند که این کار در طول تاریخ سابقه دارد و توانسته مجامعی را بسته به اینکه آن قوا در چه جهتی هست، به انحطاط یا به ارتقا بکشاند.

دکتر خزعلی بیان داشت: متاسفانه در روزهای گذشته دیدیم که از شبکه های اجتماعی چه استفاده های نامناسبی شد و شاهد بودیم که در فضای مجازی و یا حقیقی چه الفاظ و رفتارهای نامناسبی منتشر شد.

دکتر خزعلی با اشاره به موج‌سواری‌های رسانه‌‌ای دشمنان بیان کرد: در توئیتر شاهد بودیم که با استفاده از ربات‌ها و سرمایه‌های مالی و بودجه‌هایی که به صورت بی‌حساب در اختیارشان قرار گرفته است موضوعات کذبی را برجسته کردند و دیدیم که حکومت سرمایه‌داری و امپریالیسم در شکل دیگری خودش را نشان داد.


وی با اشاره به لزوم پرهیز از ایجاد هزینه و پیش گرفتن رویکرد نقد از درون، افزود: البته ما هم باید زمینه‌های لازم را فراهم کنیم تا دشمن نتواند از خلاهای ما سواستفاده کند. باید زمینه‌های نقد و اعتراض به راحتی برای مردم فراهم شود و در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌ها از شیوه‌های موثر، کم‌هزینه و پربازده انتخاب شوند.

دکتر خزعلی ابراز امیدواری کرد که در مسائل مرتبط با حوزه زنان که آماج حملات قرار گرفته اند با ورود بانوان به میدان، مرتفع گردد و افزود: با ورود زنان می‌توانیم الگوی سوم زن را معرفی کنیم و با نشست‌های گفتمانی این موضوعات را گسترش دهیم.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه سواد نباید در محدوده خواندن و نوشتن منحصر شود، عنوان کرد: سواد باید به بحث سواد رسانه‌ای و سبک زندگی تسری یابد و خانواده‌ها و والدین با این مسائل آشنا شوند و بتوانند با زبان  مشترک صحبت کنند. 

دکتر خزعلی با تاکید بر مردمی بودن این راهکارها عنوان کرد: معاونت امور زنان و خانواده طرح‌هایی را برای پیشگیری از بی‌سوادی در مرحله اول و  مهارت آموزی در مراحل بالاتر در نظر دارد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به پیشرفت قابل ملاحظه زنان در حوزه سواد نسبت به کشور‌های دیگر در سطح منطقه و جهان اشاره کرد: ایران نرخ رشد بسیار خوب در ریشه کن کردن بی‌سوادی داشته و درصد باسوادی زنان در کشور قابل تقدیر است، ولی در جهت رفع همان چند درصد بی‌سوادی هم باید اقدام جهادی صورت گیرد.

وی با اشاره به طرح‌های سوادآموزی از طریق فضای مجازی به صورت برخط و برون خط، عنوان کرد: متاسفانه کرونا موجب افزایش بازماندگی از تحصیل کودکان شده است که باید به سرعت جبران شود و برای بزرگسالان نیز با کمک مشوق‌ها و تسهیلات، میتوان از طریق فرزندانشان آموزش‌ها را ارائه کرد تا بی‌سوادی به طور کامل ریشه کن شود.

دکتر موسوی، معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و‌ خانواده در این جلسه ضمن تاکید بر جاری سازی نگاه تعالی بخش به زنان و خانواده در فرایند تدوین برنامه هفتم توسعه به عنوان هدف کلان این معاونت پیشنهادات این معاونت را در خصوص برنامه هفتم در بخش‌های اولویت دار جامعه طرح نمود و گزارشی از اقداماتی که تاکنون در خصوص این برنامه انجام گرفته است ارائه کرد.
 
دکتر لاله متین نیز در این نشست به ارائه گزارشی از پیشرفت نظام جامع آماری زنان و خانواده کشور پرداخت.

خانم محمودی نیز با اشاره به برگزاری رویداد ملی هفته مقام زن و روز مادر به مناسبت روز ولادت حضرت زهرا(س) با اشاره به تجلیل از بانوان فرهیخته و جایزه بانوی خردمند در سطح ملی و بین‌المللی، و نقش ایران اسلامی به عنوان مرجعیت گفتمان سازی در عرصه‌های بین المللی و روند خلاقانه انتخاب زنان پیشرو و نقش آفرین در عرصه‌های اجتماعی و جهاد تبیین، عرصه‌های علمی و هم‌اندیشی با دستگاه‌ها در تدوین و بازنگری شاخص‌ها، خبر از برگزاری اجلاسیه و نمایشگاه‌های جانبی، ارائه خلاقانه تسهیلات فرهنگی، اجتماعی، رفاهی در حوزه بانوان داد و افزود معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده به عنوان نهاد متولی برگزار کننده این رویداد،  آماده هم افزایی و هم اندیشی در تدوین شاخص ها و شناسایی و انتخاب برترین هاست.

-----