به مناسبت هفته سلامت بانوان ایرانی
اقدامات معاونت امور زنان در حوزه سلامت بانوان ایرانی

هفته ملی سلامت بانوان ایرانی  با هدف اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در جامعه نسبت به نقش و اهمیت سلامت  و تاثیری که این موضوع می تواند در سلامت خانواده و اجتماع داشته باشد، در هفته پایانی مهرماه برگزار شد.

این مناسبت در پی ایجاد یک حساس سازی در سطح مدیریتی و مردمی در جامعه نسبت به سلامت بانوان ایجاد است که موجب می شود توجه بیشتری به ابعاد سلامت جسمی و روحی، تامین شادابی و تندرستی و سواد سلامت شود. معاونت امور زنان و خانواده نیز نسبت به این موضوع تلاش هایی را انجام داده است و به کمک بازوهای اجرایی مشاورین و مدیران کل امور زنان و خانواده در دستگاه‌ها و استان‌ها اقداماتی را در حوزه سلامت بانوان تعقیب کرده است.

به مناسبت پایان هفته سلامت بانوان ایرانی، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در گزارشی عملکرد و اقدامات این نهاد در مناسبت مذکور را گردآوری کرده است. 

اولویت‌های بهداشت و سلامت زنان

با آغاز به کار دولت سیزدهم، یکی از برنامه های مهمی که در دستور کار معاونت ریاست جهموری در امور زنان و خانواده بوده است احصا اولویت ها و نیازهای اصلی حوزه بهداشت و سلامت زنان به تفکیک 31 استان کشور بود. این معاونت با درخواست از مدیران کل استانی، از آن ها خواست تا با ارتباط گیری با مراکز سلامت و مرتبط با بانوان، نیازها و اولویت‌های خود را احصا و اعلام کنند. حاصل این روند تهیه یک گزارش کاربردی بود که به وزارت بهداشت، درمان و  آموزش پزشکی و شخص وزیر محترم ارائه شد.

حمایت از زوجین نابارور و سلامت باروری

گام بعدی، پیگیری مواردی بود که در بحث حمایت از جمعیت و قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به نظر می رسید که می تواند در حوزه سلامت مورد توجه ویژه قرار گیرد. از جمله این مسائل توجه به حوزه ناباروری بوده است. با توجه به تعداد زوجین نابارور در کشور و اینکه در بحث جمعیت، اولین گروه مخاطب دارای اولویت در حوزه فرزندآوری، زوجین نابارور هستند؛ اگر مشکلات ناباروری حل شود، کمک بزرگی به این گروه که خواهان فرزند هستند خواهند شد.

در همین حوزه،  با توجه به مطالبات وسیعی که مردم در سفرهای استانیِ معاون رئیس جمهور نسبت به حمایت از بیمه زوجین نابارور و ارتقا، تجهیز و راه اندازی مراکز درمان ناباروری در استان ها داشتند، معاونت امور زنان و خانواده پیگیری های جدی خود را در ذیل مصوبات اعتبارات استانی انجام داده است. به طور خاص 7 استان قزوین، هرمزگان ، قم، البرز، گلستان، خراسان رضوی و گیلان دارای مصوبه ارتقا وضعیت بیمارستان های خاص بانوان، زایشگاه ها و بیمارستان های دوست‌دار مادر و به ویژه مراکز ناباروری هستند. علاوه بر این مصوبات، حوزه سلامت، به ویژه سلامت باروری از جمله نکات مورد تاکید و در دستور کارمعاونت امور زنان و خانواده طی سفرهای استانی بوده است و برای تامین اعتبارات مورد نیاز، رایزنی های لازم انجام شده است.

زوایای فقهی و حقوقی روش‌های نوین باروری

باتوجه به تمرکز معاونت امور زنان و خانواده در امر سلامت باروری و سلامت مادری، یکی از بحث هایی که به صورت تخصصی  پیگیری شده است، پرداختن به زوایای فقهی و حقوقی روش های نوین باروری و اهدای جنین به زوجین نابارور  است. این موضوع ذیل اداره حقوقی این معاونت، به منظور حل مسئله ای است که خانواده ها به ویژه در سالهای اخیر با آن درگیر بوده و نسبت به ابعاد فقهی و حقوقی آن دغدغه دارند. طبق گزارش معاونت زنان، این موضوع در طی جلسات تخصصی در قالب تدوین یک لایحه جامع به منظور ساماندهی اهدای جنین درحال پیگیری است تا پس از تکمیل، تقدیم هیئت محترم دولت گردد.

شیوه‌های خلاقانه نشاط بانوان

از دیگر موارد مورد توجه در حوزه سلامت بانوان، بحث استفاده از ظرفیت های استانی در حوزه پیشگیری از بیماری ها  و حفظ تندرستی و نشاط بانوان بوده است که این موضوع با اقداماتی از جمله اختصاص فضاهای ورزشی و اماکن تفریحی سالم به بانوان، مورد پیگیری معاونت زنان در سفرهای استانی در ذیل مصوبات استان قرار گرفت تا به کمک این فضاها از کم تحرکی و ایجاد بیماری هایی از جمله چاقی مفرط در بانوان جلوگیری کند.

به علاوه، در حوزه حفظ نشاط و تندرستی و پیشگیری از بیماری ها، کارویژه اصلی معاونت امور زنان و خانواده در سال جاری، توجه به تقویت شیوه های خلاقانه نشاط بانوان است. در این راستا که بر اساس سند تحول دولت مردمی نیز جزء تکالیف محوله به معاونت امور زنان و خانواده واگذار شده است، سعی شده تا گزارش وضعیت موجود استان های کشور در این حوزه جمع آوری و بخش های نامتوازن و دارای کمبود در حوزه ابزار و اقلام نشاط و تندرستی احصا شود.

در گام نخست، معاونت امور زنان و خانواده با تشکیل کارگروه تقویت شیوه های خلاقانه نشاط و تندرستی بانوان، با حضور نمایندگان دستگاه های ذی ربط، جلساتی را برگزار کرده است تا به راهکارهای اجرایی لازم دست یابد. همچنین این کارگروه علاوه بر تقویت شیوه های خلاقانه نشاط و تندرستی بانوان، در حال دستیابی به گزارش بسیطی از وضعیت دستگاه های مختلف در خصوص حفظ سلامت و تندرستی و نشاط بانوان بر اساس آمایش سرزمینی برای برنامه ریزی های دیگر است. چراکه وظیفه ستادی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ایجاب می کند تا این معاونت در جستجوی خلاهای نگران کننده حوزه زنان و خانواده بوده و در صدد حل این مسائل بربیاید. به کمک این گزارشات این امکان فراهم می گردد تا توجهات و همکاری دستگاه های ذی ربط بیشتر جلب گردد و برطرف شدن نیازها و ارائه برنامه های جامع ملی در دستور کار قرار گیرد.

نشاط و تندرستی از طریق احیای مسئولیت‌های اجتماعی

از جمله ابتکارات این حوزه، توجه به نشاط و تندرستی از طریق احیای مسئولیت های اجتماعی بنگاه های اقتصادی است. در این طرح که مراحل پایانی خود را می گذراند، این معاونت برنامه دارد در مناطق پنجگانه کشور، ضمن احصا جمعیت و ظرفیت های اقتصادی مناطق، یک ارتباط منسجم بین آنچه مورد نیاز استان ها است و ظرفیت های به ویژه اقتصادی همان استان برای برطرف کردن مشکلات سلامت و نشاط بانوان ایجاد گردد. با توجه به اینکه این طرح درحال تکمیل است، این معاونت گزارش خود را در مراحل بعدی نیز ارائه خواهد داد.

عوامل موثر بر شیوع بیماری‌های غیرواگیر دربین زنان

یکی دیگر از موضوعات حائز اهمیت در حوزه سلامت بانوان، گزارش‌های شیوع بیماری های غیر واگیردار است که از طرف وزارت محترم بهداشت به دست معاونت زنان رسیده است. در معاونت امور زنان و خانواده تحلیل هایی بر این گزارش با دید جنسیتی ارائه شده است و این گزارش کمک می کند که در حوزه سلامت بانوان، عوامل موثر بر شیوع بیماری های غیر واگیر را بررسی کنیم و اقدامات لازم را با کمک مراکز تحت وزارت بهداشت و درمان در دستور کار قرار دهیم.

هفته سلامت بانوان باعث شد دستگاه ها این موضوع را مورد توجه قرار داده و رسیدن به سلامت بانوان را هدف قرار دهند. نامگذاری هر یک از روزهای این هفته به عنوان هفته سلامت بانوان ایرانی کمک کرد تا این هم‌افزایی شکل مشخص‌تری به خود بگیرد و بسیجی در ظرفیت های کشور با جهت‌دهی به حوزه سلامت زنان و خانواده در مباحث تغذیه سالم، سفره غذایی خانواده، سبک زندگی سالم، اهمیت خودمراقبتی در پیشگیری از بیماری ها ایجاد شود.  همه این موارد نکاتی است که می‌تواند به تنهایی مشکلات مهمی را از سر راه سلامت بانوان خانواده ایرانی بردارد.

 

منبع: خبرگزاری فارس  http://fna.ir/1sb8x1

-----