معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تاکید کرد:
ضرورت آشنایی کشورهای عضو اتحادیه آیورا با دستاوردهای چشمگیر زنان ایرانی

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در نشست مشترک با دبیرکل آیورا با اشاره به ریاست جمهوری اسلامی ایران بر کارگروه توانمندسازی اقتصادی بانوان آیورا، تاکید کرد: کشورهای عضو اتحادیه آیورا باید علاوه بر بهره‌گیری از دوره های مجازی، در دوره‌های حضوری نیز شرکت کنند و از نزدیک شاهد دستاوردها و موفقیت‌های چشمگیر زنان ایرانی باشند. 

به گزارش معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، نشست معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با دبیرکل آیورا برگزار شد.

دکتر انسیه خزعلی در این نشست که به همت اداره کل بین الملل معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده برگزار شد با شرح توضیحاتی از دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه زن و خانواده، گفت: بانوان ایرانی در عرصه های مختلفی همچون مهندسی، پزشکی و سلامت، تجارت و ... بسیار موفق و توانمند هستند. 

وی افزود: سن امید به زندگی در کشور ما به 78 سال رسیده است که این عدد در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار قابل توجه است و رشد چشمگیری داشته است.

سلمان الفریسی دبیر کل آیورا، نیز در این نشست از روند فعالیت ایران در حوزه آیورا، خصوصاً کارگروه توانمندسازی اقتصادی بانوان آیورا، تقدیر و تشکر کرد و ادامه داد: ایران از زمان عهده دار شدن ریاست خود بر این کارگروه تا کنون، فعال و با برنامه ظاهر شده و سه وبینار بسیار موثر برگزار کرده است که امیدواریم این حضور فعال همچنان ادامه داشته باشد.

گفتنی است نشست «ایران و آیورا: چشم‌اندازها و فرصت‌ها» نیز به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد تاسیس این اتحادیه با حضور سلمان الفریسی، دبیرکل آیورا؛ مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه؛ نوزیری دبیر کل اکو و مقامات و سفرای کشورهای مختلف برگزار شد. 

در این نشست، دکتر خدیجه کریمی، مدیرکل اداره بین الملل معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و رییس کارگروه توانمندسازی اقتصادی بانوان آیورا، گزارشی از اهم اقدامات معاونت زنان از زمان تصدی مسوولیت این کارگروه و برنامه‌های آینده ارائه کرد. 

وی با بیان اینکه تجربه‌ ایران در توانمندسازی بانوان ،علیرغم تحریم‌های قهرآمیز و یک‌جانبه علیه کشورمان به ما ثابت کرد برای آنکه بانوان به توانمندی مطلوب در عرصه‌های مختلف دست یابند باید به آخرین دستاوردهای علمی، فناوری و مهارتی تسلط یابند، گفت: در این راستا و با هدف بهره‌گیری از ظرفیت‌های دستگاه‌های مختلف، پژوهشگاه‌ها، مراکز کارآفرینی و برخی از مراجع ملی آیورا در ایران، کمیته ملی آیورا به ریاست معاونت زنان تشکیل شد و طی جلسات متعدد برنامه جمهوری اسلامی ایران تنظیم و به دبیرخانه آیورا تقدیم شد.

مدیرکل اداره بین الملل معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه برنامه مدنظر طی مکاتبات و نشست‌های متعدد با دبیرخانه آیورا و کشورهای عضو به تصویب نهایی رسید و در زمان‌بندی تعیین‌شده در حال اجرا است، افزود: سال آینده، دهمین سالگرد تاسیس کارگروه توانمندسازی اقتصادی بانوان آیوراخواهد بود که درنظر داریم برنامه‌های بین‌المللی را به صورت حضوری برگزار نماییم.

 رییس کارگروه توانمندسازی اقتصادی بانوان آیورا در ادامه، بر لزوم تقویت عملکرد اتحادیه، چالش‌ها و فرصت‌های پیش‌رو، ضرورت مشارکت فعال تمامی کشورهای عضو و اتخاذ رویکرد عمل‌گرا تاکید کرد.

-----