تعارض منافع باعث میشود جایگاه لازم به زنان داده نشود

به گفته معاون رییس جمهور در امور زن و خانواده یکی از مقاصد مهم حرکت انبیا و از اهداف عالی در تبلیغ و در راستای برقراری عدالت، رساندن انسان ها به کمال و بلوغ درخور آنان در مسیر الهی است.

به گزارش معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، دکتر انسیه خزعلی در مراسم آغاز سال تحصیلی 1401-1402 دانشکده زن و خانواده ادیان و مذاهب قم با بیان اینکه امیدوارم زنان قدر خود را در پیام رسانی و تدبیرگری و به فرموده مقام معظم رهبری خرد ورزی در رساندن پیام و جهاد تبیین و روایت گری صحیح بدانند، افزود: همانطور که امام راحل فرمودند «زنان در نهضت مقدم هستند و زنان را به رهبری قبول دارم» اشاره به رهبری بر دلها و حکومت بر فکرها است که زن به عنوان مادر، تربیت کننده و مربی می تواند این مهم را بر عهده داشته باشد. 

وی با اشاره به اینکه نخستین حرکتی که باید برای تربیت صورت گیرد توسط زن است،‌ اظهار داشت: نقش انبیا و نقش پرورش نقش بسیار ارزشمندی است که به زن داده شده است و در شرایط کنونی که در جنگ نرم هستیم مسئولیت بسیار سخت و دشواری است و در این شرایط اهمیت جایگاه زن و خانواده بیش از پیش نمایان می شود. 

معاون رییس جمهور با تاکید بر گفتمان تصریح کرد: در مسائل و مبانی این حوزه ضروری است کار پژوهشی انجام شود و در رساندن، شیوه القاء و ابزار آن هنرمند باشیم تا جهان و نسل جدید بتواند به خوبی هدف و پیام را دریافت و با آن ارتباط برقرار کند.

وی ادامه داد: در بخش بهره گیری از نخبگان در عرصه های مختلف و همه کسانی که در بخش زن و خانواده کار کردند، پوشش دهی مناسب داریم و از دیدگاه ها و پژوهش های جدید بهره می گیریم وبیش از گذشته باید بگیریم.

دکتر خزعلی با اشاره به اینکه نیاز داریم وضعیت زن ایرانی را در کشور به جهان معرفی کنیم، خاطر نشان کرد: در بسیاری از مواضع، ما وضعیت بهتری نسبت به متوسط جهانی داریم به عنوان مثال در پرداخت حق الزحمه مساوی بین زن و مرد، در بسیاری از دیدارها در نیویورک وقتی با وزرای زن و امور اجتماعی سایر کشورها صحبت میشد باور نمیکردند تا جاییکه که وزیر فنلاند میگفت ما هنوز نتوانستیم حقوق مساوی بین زن و مرد را در کشور خود برقرار کنیم.

معاون رییس جمهور با تاکید بر اینکه بیمه سلامت و بیمه ناباروری در هیچ کشوری به این شکل پوشش دهی نمی شود، یادآور شد: زمانی که پوشش دهی بیمه سلامت روستاییان را به رییس مجمع سازمان ملل گفتم به شعف امده بود و در توییت خود این مطلب را عنوان کرد.

دکتر خزعلی اظهار داشت: مسئله سواد، پیشرفت های علمی، بهداشت ، امید به زندگی زنان و … مسائلی است که ما به خوبی منتقل نکرده ایم بنابراین یکی از وظایف ما این است که ضمن گفتمان سازی عملکرد را بیان کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه گاهی تعارض منافع باعث می شود که جایگاه لازم به زنان داده نشود و گاهی اوقات این تعارض منافع باعث می شود که آنگونه که باید حتی اسلام را معرفی نکنیم،‌ عنوان کرد: هیچ مذهبی مانند اسلام نتوانسته کرامت و جایگاه حقیقی زن را حفظ کند که متاسفانه این نقص را در رساندن صحیح گفتمان اسلام و انقلاب داریم.

-----