مدیرکل امور بین الملل معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده:
درخشش همه‌جانبه زنان ایرانی علی‌رغم اقدامات قهرآمیز یکجانبه‌ رقم خورده است

سفرا و روسای نمایندگی‌های سیاسی مقیم تهران، در نشستی در وزارت امور خارجه درباره حادثه تروریستی شاه چراغ در شیراز و روند تحولات در چند هفته اخیر شرکت کردند. 
به گزارش معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، در این نشست که با حضور  باقری کنی معاون سیاسی و نجفی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و کریمی مدیر کل بین الملل معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده برگزار شد، سخنرانان ضمن تشریح ابعاد این حادثه، هر نوع تروریسم را محکوم کردند. 
در بخشی از این دیدار، مدیر کل بین الملل معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: به عنوان یک زن ایرانی که در این سرزمین به دنیا آمده، رشد کرده، تلاش نموده، تحصیل کرده و اکنون در کسوت استادی در حال خدمت به مردم خود می باشد مایلم به گوشه‌ای از واقعیات پیشرفت زنان و دختران کشورم که علیرغم فشار حاصل از اقدامات قهری یک جانبه، ظالمانه و غیر قانونی حاصل گردیده است، اشاره کنم. 
دکتر خدیجه کریمی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران با کاهش شکاف جنسیتی، گام بلندی در راستای ریشه‌کنی بی‌سوادی در دو سطح ابتدائی و متوسطه بی‌سوادی در میان زنان و  دختران را کاملا ریشه کن نموده است، افزود: در امر آموزش عالی نیز در سال جاری زنان، 56 درصد از دانشجویان دانشگاه‌های دولتی کشور را تشکیل داده‌اند. افزایش نسبت زنان عضو هیئت علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی به 34 درصد و نیز رسیدن این نسبت به عدد بیش از 3.33 درصد برای زنان عضو هیات علمی در سایر دانشگاه‌های کشور از دیگر مواردی است که باید بدان اشاره کنم. 
وی اظهار داشت: شاخص امید به زندگی در میان زنان ایرانی به 78 سال رسیده است و با انجام 95 درصد زایمان‌ها در کشور توسط متخصصین زنان و زایمان، میزان مرگ و میر مادران بر اثر عوارض بارداری و زایمان کاهش چشمگیری داشته و به کمتر از 20 مورد در هر 100 هزار نفر رسیده است.  
مدیر کل بین الملل معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده بیان داشت: امروز زنان 40 درصد پزشکان متخصص و 30 درصد پزشکان فوق تخصص در ایران را تشکیل می‌دهند
کریمی با بیان اینکه در امور مدیریت شهر و روستا، 3547 زن عضو شوراهای اسلامی روستاها و با رشد 43 درصدی در دور اخیر انتخابات 2393 نفر نیز دهیار زن هستند، عنوان کرد: در کرسی‌های مدیریت شهری نیز 482 زن عضو شوراهای اسلامی شهر و 8 زن هم به عنوان شهردار مشغول به فعالیت هستند و افزایش نرخ مشارکت 5/31 درصدی زنان فعال در عرصه‌ی فناوری‌ اطلاعات در حالی که بانوان 23 درصد توسعه‌دهندگان برنامه‌های نرم افزاری تلفن همراه را تشكیل می‌دهند و سهم 50 درصدی موتور محركه‌ تحول دیجیتال یعنی خلاقیت متعلق به ایشان است، از دیگر دستاوردهایی است که جمهوری اسلامی ایران بدان مفتخر است.  
 مدیرکل امور بین الملل معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه در سالهای اخیر نقش زنان در مدیریت استارتاپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها، گروه‌های تسهیلگر و نیز مالکیت ایشان بر 12000 شرکت‌ در زمینه‌های مختلف کشاورزی، صنایع، معماری، دارویی و نظایر آن همچنین عضویت فعال بانوان در اتاق بازرگانی و کارآفرینی را بیش از پیش شاهد هستیم، تصریح کرد: در حال حاضر زنان بیش از 32 درصد از اعضای شرکت‌های فعال در اقتصاد و بازار کشور را تشکیل می‌دهند؛ تاسیس 250 شرکت دانش بنیان توسط زنان، فعالیت 735  زن به عنوان مدیر عامل شرکت‌های دانش بنیان و 2390 زن به عنوان عضو هیات مدیره در این گروه شرکت‌ها هستند، مستند مناسبی در این خصوص است. علاوه بر آن حضور 4000 زن کارآفرین در کشور که 20 درصد از مراکز کارآفرینی را مدیریت می‌کنند، حایز توجه است.  
این مسئول با بیان اینکه زنان ما با حجابی که دنیا آن را محدودیت می‌نامد در این عرصه نیز چون سایر میادین خوش درخشیده‌ اند، یادآور شد: در موضوع ورزش فعالیت 16111 باشگاه ورزشی برای زنان، کسب 3302 مدال در رویدادهای اخیر جهانی توسط ورزشکاران زن ، فعالیت 88366 نفر داور زن در مسابقات ملی و بین‌المللی، حضور زنان در 97 کرسی بین‌المللی در فدراسیون‌های ورزشی جهان، فعالیت 16111 باشگاه ورزشی برای زنان، حضور 51 زن رئیس و نائب رئیس فدراسیون‌های ورزشی و نیز 70 زن رئیس هیات ورزشی در سطح استان‌ها را مایه افتخار جمهوری اسلامی ایران است.
کریمی ادامه داد: علاوه بر این افزایش نرخ مشارکت زنان فعال در عرصه‌ی فناوری‌ اطلاعات به عدد 5.31 درصد و نیز فعالیت حدود 3000 زن متخصص در عرصه سینما از دیگر شاخصه هائی است که باید عرض نمایم.
مدیرکل امور بین الملل معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در پایان تاکید کرد: زنان سرزمین من عملاً در حال مبارزه با اقدامات قهرآمیز یکجانبه‌ای هستند که به‌طور غیرقانونی علیه ملت ایران در حال اجراست، با این حال، در عرصه‌های گوناگون دوشادوش مردان، نتایج و دستاوردهای قابل ملاحظه‌ای را به ثبت رسانده‌اند. 
دکتر کریمی از سفرای کشورهای مختلف دعوت کرد که در حمایت از ادامه روند رشد، پویایی و بالندگی زنان ایران در کنار ایران بایستند.

-----