ایران آمادگی همکاری های مشترک با کشور زیمباوه را دارد

نشست بانوان ایرانی در دیدار با همسر رئیس جمهور زیمباوه صبح امروز برگزار شد.

به گزارش معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده دکتر لیلا سادات زعفرانچی معاون راهبردی امور زنان و خانواده در این نشست اظهار داشت: کشورها باید تلاش کنند تا در زمینه کشاورزی به خودکفایی برسند.

وی ادامه داد: همچنین در حوزه اقتصادی و امنیت غذایی بخصوص پس از کرونا نیازمند خود کفایی هستیم. همچنین کشورها در حوزه کشاورزی بخصوص در حوزه تولیدات استراتژیک باید کوشا باشند.

زعفرانچی با اشاره به اینکه کشور زیمباوه در حوزه کشاورزی توانمند است، اظهار کرد: به نظر می آید زیمباوه با شرایطی که دارد در بحث امنیت غذایی، تغییرات اقلیمی و حتی بحث های بین المللی و تحریم های اقتصادی فرق دارد.

معاون راهبردی امور زنان و خانواده تصریح کرد: ما در جمهوری اسلامی ایران از همکاری و مشارکت های اقتصادی در حوزه های مختلف و دارای مزیت اقتصادی استقبال میکنیم.

دکتر زعفرانچی با بیان اینکه بانوان ایرانی در حوزه محصولات دانش بنیان در سطح بالایی قرار دارند، گفت: تعداد زیادی از بانوان ما در حوزه آکادمیک دارای مدارک بالا و قابل توجهی هستند. ما میتوانیم در حوزه دانش بنیان به عنوان یکی از زمینه های مهم، قابل تامل و موفق دوکشور همکاری های اقتصادی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: زیمباوه با توان نسبی خود در عرصه امنیت غذایی توانسته بسیار خوب عمل کند.

دکتر زعفرانچی عنوان کرد: بانوان حوزه سیاسی و اقتصادی زیمباوه توانسته اند مشارکت خوبی داشته باشند و به خصوص در شرایط پسا کرونا این عرصه بسیار ضروری ست.

 

زنان و مادران ایرانی برای مبارزه با استکبار از فرزندان خود گذشتند

در ادامه این نشست دکتر عاطفه خادمی مشاور اجتماعی وزیر فرهنگ و ارشاد اظهار داشت: به عنوان نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد میدهم که برای رسیدن به مفهومی به اسم زنان آزادی خواه عالم حاضر هستیم هر آنچه که در صدد پیشینه فرهنگی و تاریخی چند هزار ساله این سرزمین است را با شما به اشتراک بگذاریم. همچنین در حوزه فرهنگ برای تمامی بانوان زیمباوه ای که قرار است در این مسیر استقامت کنند کنار شما بایستیم.

دکتر خادمی با بیان اینکه زنان و مادران ایرانی برای مبارزه با استکبار از فرزندان خود گذشتند، گفت: مادران سرزمین ما از بزرگترین سرمایه خود یعنی فرزندانشان برای رسیدن به استقلال،آزادی و کرامت انسانی گذشتند و خوشحال هستند. امروز نمونه ای از همین بانوان را در سرزمین شما شاهدش هستیم و شما نماینده این بانوان هستید و ما امروز میزبان شماییم‌.

وی همچنین افزود: تلاش شما در مسیر حفظ استقلال و مقاومت بسیار ارزشمند است.

 

همکاری مشترک ایران و زیمباوه در زمینه دانش بنیان

همچنین دکتر المیرا اصغری عضو بنیان ملی نخبگان در ادامه با بیان اینکه رهبر انقلاب خطاب به جوانان فرمودند هرجا هستید آنجا را مرکز دنیا کنید، گفت: بانوی اول زیمباوه نیز گفت هرزنی یک رهبر است که این نشان دهنده نزدیکی نگاه و فرهنگ ایران و زیمباوه است.

وی در ادامه افزود: بنده به عنوان نماینده دانشگاه های فنی ایران میتوانم قول همکاری با دولت شما در زمینه بحث شرکت های دانش بنیان را بدهم.

اصغری با بیان اینکه ما آمادگی داریم در کارهای عینی و عملیاتی با کشور زیمباوه همکاری کنیم، گفت: در بحث کارهای عینی بخصوص در بحث بسته بندی های نوین که بر پایه نانو هست از نزدیک شاهد این بودم که پروژه هایی در ابعاد دانشگاهی و صنعتی انجام می شود و این میتواند برای شما که در کشاورزی فعال هستید مفید بوده و موضوع مهمی برای همکاری های مشترک باشد.

-----