همسر رئیس جمهور زیمباوه عنوان کرد:
زنان ایرانی میتوانند الگوی خوبی برای پیشرفت باشند

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در نشستی با حضوران زنان کارآفرین و زنان مشاوران وزرای دولت میزبان همسر رئیس جمهور زیمباوه بودند.

به گزارش معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده دکتر انسیه خزعلی، معاون رئیس جمهور در این نشست با بیان اینکه اولین وجه اشتراک ما با زیمباوه مقاومت و پایداری این کشور است که توانسته مقابل استعمار بایستد و کشور خودش را از دست مستعمران رها کند، گفت: تجربه‌ای مثل برجام ما و زیر میز زدن طرف قرارداد، دقیقا در زیمباوه تکرار شده است، همچنین فشار تحریمی است که هردو کشور متحمل می شوند؛ وجه اشتراک بعدی اهمیت به خانواده، زنان ، رشد و شکوفایی بانوان در بخش های اقتصادی است.

همسر رئیس جمهور زیمباوه، خانم آکسیلیا مانانگاگاوا (Auxillia Manangagawa)، در ادامه این دیدار با تشکر از خانم علم الهدی و میزبانی دولت جمهوری اسلامی افزود: این اولین تجربه من بود که با دیدارهای این چند روزه بویژه دیدار با خانم علم الهدی ظرفیت خوبی در زمینه سیاسی و اقتصادی میان بانوان ایران و زنان زیمباوه کشف کرده ایم.

وی با بیان اینکه زیمباوه مانند ایران سالها تحت تحریم های آمریکا،‌ بریتانیا و کشورهای غربی بود و از سال 1980 استقلال پیدا کردیم، اظهار داشت: اگرچه ما در معیشت زنان، آموزش کودکان، اقتصاد خانواده و آموزش زنان برای سلامت بیشتر خانواده ها و توسعه کشاورزی صنعتی تجربه های خوبی داشته ایم اما همچنان عقب ماندگی هایی داریم و نباید تاثیر تحریم را نادیده بگیریم.

بانوی اول زیمباوده با ابراز خوشحالی از نقش موثر بانوان ایرانی در همه حوزه‌های کشور تصریح کرد: زنان و مادران شخصیتهای مورد احترامی هستند که باید نمونه و الگوی سخت کوشی و شکل دادن به نهاد خانواده باشند برهمین اساس ما در مسیر سلامت، زیمباوه کمبود امکانات و دارو داریم اما ظرفیت تولید دارو نداریم و همین دلیلی برای آمدن به ایران شد تا تز تجربه های بانوان ایرانی در این مسیر الگو بگیرم.

وی با بیان اینکه اگرچه فاصله زیادی بین کشور ایران و زیمباوه است ادامه داد: اما بنیاد ها با حضور زنان کشورهای آفریقایی که مشکلات یکسان دارند میتوانند از حضور کارشناسان و متخصصان بانوی ایرانی حتی به شکل مجازی بهره مند شوند.  و اگر میتوانید به عنوان زنان به همدیگر کمک کنید تفاهم نامه هایی امضا کنید به توسعه کشورتان کنید.

وی با اشاره به اینکه زنان زیمباوه در بحث کشاورزی و گردشگری بسیار قوی هستند اما ما در تلاشیم آن ها را در عرصه سیاست هم موفق ببینیم، عنوان کرد: زنان زیمباوه در نهاد های دولتی، پارلمان و در شغل های مشاوره ای دولتی(مشاوران دولت)حضور فعال دارند و همه تلاشمان را می کنیم که این اختیار برای سایر زنان هم فعال شود تا بتوانند در همه عرصه ها فعال حاضر شوند.

همسر رئیس جمهور زیمباوه خاطر نشان کرد: از نظر من هر زن یک رکن است چه در یک خانه روستایی و چه در مسند دولتی و اجتماعی و باید به زنان آموزش بدهیم تا بتوانند در جوامع اجتماعی کوچک نیز نقش رهبر و نقش هدایت کننده داشته باشند و دختران و پسران نسل بعد را هم مشارکت دهند.

-----