دکتر انسیه خزعلی: هدف معاونت زنان نگاه ویژه و هدفمند به دو محور خانواده و جامعه است

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، با بیان اینکه باید همه دستگاه‌ها برای رشد و مهارت‌آموزی بانوان تلاش کنند، گفت: معاونت زنان به بانوان به عنوان محور خانواده و جامعه می‌نگرد و در سطح کلان به ارتقا و پیشرفت آنان کمک می‌کند.

به گزارش معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، دکتر انسیه خزعلی در نشست مشاورین امور زنان و خانواده دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی با اشاره به این موضوع که آموزش در دانشگاه‌ها در سطح عالی پیش می رود، اظهار داشت: امید داریم توجه به رشد و فراهم کردن زمینه فعالیت زنان در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در سطح ممتاز باشد 

دکتر خزعلی، با بیان اینکه معاونت زنان تفاهم نامه‌ با وزارت علوم در راستای بهبود فعالیت زنان در مراکز دانشگاهی منعقد کرده‌اند، تصریح کرد: معاونت زنان از طرح‌های کارآفرینی و کارگاه‌های مهارتی که به صورت فراگیر در دانشگاه‌های سراسر کشور توسط وزارت علوم اجرا می‌شود، حمایت و پشتیبانی لازم را می‌کند.   

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با توضیح اینکه حضور زنان در شورای دانشگاه‌ها بسیار خوب است، گفت: این حضور باید مفید و پرثمر باشد و فقط منافع برخی اقشار را در نظر نگیرند. در واقع فعالیتی که عمیق و با نگاه کارشناسانه باشد زنان را به جایگاه حقیقی آنان می رساند. 

وی، با بیان اینکه دولت سیزدهم برای ارتقای مشاورین به جایگاه معاونت و مدیرکلی اهتمام ویژه ای دارد، اظهار داشت: دولت قانون ارتقای جایگاه زنان در ساختار دولتی را مصوب نموده است که همگی در راستای رسیدن این قشر به جایگاه واقعی و حقیقی خودشان است. معاونت زنان نیز با حمایت‌ها و پیشتیبانی‌های خود مشکلات زنان شاغل را پیگیری خواهد کرد و در سطح کلان برای ارتقای آنان از هیچ کوششی فروگذار نخواهد بود. 

دکتر خزعلی، با اشاره به نظام واره شغلی زنان خاطر نشان کرد: به عنوان معاونت زنان تلاش می کنیم ارتباط مستمری برای شنیدن صدای زنان شاغل ایجاد شود تا راهکارهایی که وضعیت شغلی آنها را ارتقا دهد، پیدا کنیم و همچنین حمایت لازم را از این قشر که مسئولیت های چندجانبه دارند داشته باشیم و به راهکارهایی بیندیشیم و در قانون ببینیم که بتوانند به مسوولیت دیگر خود که مسوولیت خانواده است به خوبی بپردازند. نظام واره شغلی برای زنان در محدوده سنی 20 تا 40 باید در نظر گرفته شود تا همه دستگاه‌ها و وزارت خانه‌ها با نگاه خاص و تخصصی خود به این موضوع نگاه کنند. دورکاری زنان شاغل، تاسیس مهدکودک ها، تاسیس پارک ویژه برای بانوان و نگاه به مبحث ورزش، مرخصی زایمان و پرداخت حقوق و مزایا به صورت ماهانه در دوران مرخصی از جمله فعالیت ها و اقدام هایی به شمار می رودi که معاونت زنان در دستور کار دارد تا با رفع ایرادات در مصوبه های قبلی به مرحله اجرا برسد. 

وی همچنین در ادامه افزود: هیأت علمی دانشگاه‌ها در راستای بهبود بخشیدن به وضعیت بانوان شاغل خود پیشنهاداتشان را به معاونت زنان ارجاع دهند تا برای بررسی و تدوین مصوبه برای ستاد زن و خانواده تصمیم‌گیری شود. 

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به جایزه ویژه شهید آشتیانی، توضیح داد: معاونت زنان در راستای مسئولیت‌های خود و الگوی سوم زنان در نظر دارد تا جایزه‌ای ویژه‌ای را به بانوان فرهیخته در حوزه‌های مختلف اختصاص دهد. هر وزارتخانه یا دستگاهی این مأموریت را دارد تا مطابق با الگوهای ساختاری خود به شناسایی این بانوان بپردازد. البته این هم باید در نظر گرفت شود که تمامی قوانین حمایتی بانوان تیغ دولبه هستند. به عنوان مثال اگر مباحثی رفاهی مانند مرخصی زایمان، دورکاری یا بازنشستگی زنان اجرایی شود شاید کارفرما یان دیگر رغبتی برای به کارگرفتن نیروی زن نداشته باشد. از این رو با اجرای نظام واره شغلی می‌خواهیم از تبعات سوء این قوانین جلوگیری کنیم.

-----