نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

زنان و کودکان اولین بازندگان محیط نامساعد بین المللی هستندغلامحسین دهقان، محیط مساعد و توانمند ساز بین المللی را از شرطهای توسعه پایدار دانست و گفت: در محیطی که تنفر، تهدید، بیگانه هراسی و اقدامات زورمدارانه یکجانبه و جنگ گسترش یابد، زنان و کودکان اولین بازندگان خواهند بود.

ایجاد شده در تاریخ: دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 - 14:32


معاون حقوقی و امور بین الملل وزیر امور خارجه ، در کارگاه بین المللی مسایل و چالش های ارتقای کار افرینی زنان در ایران و ژاپن گفت: زنان نقش مهمی هم در ساختار سنتی جهان تجارت و تولید و هم در تولید صنعتی و تجارت الکترونیک ایفا می کنند.

کارگاه بین المللی چالشها و فرصتهای بین المللی ارتقای کارآفرینی زنان در ایران و ژاپن با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، غلامحسین دهقانی معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه، هیرویاسوکوبایاشی سفیر ژاپن درتهران و جانکوچانو مدیرکل بیناد صلح ساساکاوا در تالار حکمت کتابخانه ملی برگزارشد.

معاون وزیر امور خارجه در این کارگاه گفت: تشویق و ترویج کارآفرینی و گسترش فعالیت های کارآفرینانه زنان می تواند موجب افزایش درآمد زنان و ارتقای کیفیت زندگی آنان و محرک موثری برای رشد و توسعه اقتصادی باشد.

دهقانی با بیان اینکه سهم کنونی زنان از کارآفرینی بسیار محدود است، به چالشهای این موضوع اشاره کرد و گفت:در مجموع کارآفرینان با دو نوع چالش مواجه هستند؛ چالش اول مربوط به شروع کار است که شامل فقدان تجربه و دشواری در کسب سرمایه است و چالش دوم هم فقدان تجربه در مدیریت سرمایه و دشواری در جلب مشتری است.

معاون وزیر امور خارجه در بخش دیگر از سخنان خود گفت:جمهوری اسلامی ایران مصمم است مشارکت زنان را در بازار کار در قالب برنامه های توسعه پنج ساله گسترش دهد.بدین طریق زنان به طور همزمان به عنوان تولید کننده و شرکای اقتصادی حضور خواهند داشت و از منافع توسعه بهره مند خواهند شد چرا که زنان شایسته بهره مندی از توسعه و از عوامل اصلی توسعه هستند.

دهقانی ادامه داد: ایجاد شغل مناسب برای زنان ، دستمزد مساوی برای کار یکسان میان زن و مرد، تامین امنیت و سلامت زنان در محل کار، اتخاذ رویکردهای تامین اجتماعی و حمایتی کافی برای ایجاد تعادل میان کار و زندگی خانوادگی و پیش بینی مجازات برای افراد تعدی کننده به زنان و حقوق آنان در محل کار از تمهیداتی است که در نظام تقنینی و قضایی ایران در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد:تشکیل تعاونی های خاص زنان و با مدیریت آنان‌، تسهیل دسترسی زنان به تکنولوژی از جمله نرم افزارهای موبایل و افزایس دسترسی به اینترنت و سواد اینترنتی در فضای مجازی هم از دیگر اقدامات مثبت ما برای ارتقای توانمندی زنان است.

دهقانی با اشاره به اینکه48 درصد کاربران اینترنت در ایران زنان هستند، افزود: تنها در سال های 2015 و 2016 تعداد کاربران زن اینترنت 18 درصد افزایش داشته است و این افزایش به سمت برابری کاربران زن و مرد در شهرها و رشد کاربران زن در روستاها حرکت کرده است .

معاون وزیر امور خارجه تدوین «بکار گیری پایدار زنان» با تمرکز بر زنان سرپرست خانوار و فارغ التحصیل دانشگاهی به همراه تدوین پیش نویس «لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت » را از دیگر گام هایی عنوان کرد که در جهت توانمند سازی زنان برداشته شده است.

دهقانی خاطرنشان کرد: تحریمهای زورمدارانه اولین تاثیر نامناسب خود را بر زنان و کودکان می گذارد و فرصت ها و پیشرفت های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و علمی برای زنان و کودکان در اثر سیاست ها و تفکرات زورمدارانه کاهش می یابد و توانمند سازی آنان در چنین محیطی به شدت محدود می شود.

معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد زنان بویژه در آسیای غربی امروزه قربانی اصلی تروریسم و افراط گرایی خشونت طلب هستند که زاییده تفکرات خطرناک تکفیری در منطقه است.

دهقانی گفت: از مهمترین چالش های توانمند سازی زنان ، محیط ناامن و آشوب زده ناشی از اقدامات خشن توسط افراط گرایان تکفیری است که متاسفانه به عنوان ابزار پیشبرد برخی سیاستها توسط برخی قدرتهای منطقه ای و فرامنطقه ای دنبال می شود.

وی تصریح کرد:توقف این سیاست و مبارزه واقعی و جدی با این گروه ها و ایدئولوژی خطرناک آنان از جمله اقدامات ضروری برای ایجاد فضای مناسب برای توانمند سازی زنان در کشورهای منطقه است.

معاون وزیر امور خارجه در پایان گفت جمهوری اسلامی نسبت به تعهدات خود در قبال بهبود وضعیت زنان و توانمند سازی آنان پایبند بوده و امیدوارم در قالب همکاری های دوجانبه بتوانیم مقدمات کار شایسته زنان، استقلال اقتصادی ،نقش پررنگ آنها در خانواده و زندگی متعادل کاری و خانوادگی را در جهان در حال تعییر فراهم کنیم.

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha