شناسه خبر: 15519نسخه چاپی
تاریخ خبر: 1400/11/6 11:39

شرح وظایف روابط عمومی

 

روابط عمومي مجموعه اي از اقدامات اطلاع رسانی، تلاش ها آگاهانه و‏ برنامه ريزي شده به منظور جلب مشاركت و كسب تفاهم متقابل با مخاطبان، علاقمندان و گروه هاي مرتبط با حوزه زنان و خانواده است؛ شامل:

  • اطلاع‌رسانی و انتشار خبر و شفاف سازی
  • تولید مستندهاي رسانه‌ای
  • حمایت از آثار و رویدادهای فرهنگي و هنری
  • حمایت از پویش‌های اجتماعی
  • تعامل با رسانه ها، پاسخگويي

 

1- اطلاع رساني و انتشار خبر:

روابط عمومی در این معاونت تلاش کرده تا فعالیت‌های مختلف را به طور شفاف، واقع‌بینانه و با نگاهی فراگیر برای گروه‌های مخاطبان منعکس کند.

علاوه بر اطلاع‌رسانی فعالیت هایی متنوع امور زنان و خانواده در وب سایت به آدرس women.gov.ir ، در صفحات متعلق به معاونت، شبكه هاي اجتماعي و فضای مجازی، نیز اخبار مختلف بازتاب داده شده است.

در مواجهه با چالش‌های افکار عمومی در حوزه زنان و خانواده، رویکرد معاونت توجه به نیازها و خواسته‌های مردم و پرهیز از نگاه بالا به پایین بوده است.

 الف) ارتباط با رسانه ها :

با توجه به نقش مهم اطلاع رسانی توسط رسانه ها، روابط عمومی تلاش کرده نوع ارتباطش با آنها نه فقط ارسال اخبار و گزارش عملكرد بلكه ارتباطی دو سويه، تعاملي، فعال و پاسخگو باشد.

عمده فعاليت :

- تولید محتوا یا هماهنگی جهت ارسال اخبار برای رسانه ها

- هماهنگی مصاحبه با معاون رییس جمهور، معاونين و مديران حوزه زنان و خانواده

- جوابگويي به رسانه ها در مواردي كه سوالي مطرح شده يا در پاسخ به اكاذيب و اخبار جعلي در حوزه زنان و خانواده

- برگزاري جلسات و نشست هاي كاري با اصحاب رسانه

- برگزاري نشست خبري با اصحاب رسانه در هفته دولت، هفته بزرگداشت مقام زن، دهه مبارك فجر و...

 

 ب) پورتال معاونت رياست جمهوري در امور زنان و خانواده :

پورتال معاونت رياست جمهوري در امور زنان و خانواده در دولت دوازدهم علاوه بر هدف اطلاع رسانی و درج خبر؛ انواع اطلاعات، گزارش عملكرد ديگر واحدهاي معاونت،  سرویس های خدماتی آنلاین (از قبيل سامانه انتخاب زنان كارآفرين برتر)، سامانه های ارتباطی و اطلاع رسانی، مجله ويدئويي، صفحات مختص موشن گرافي، اينفوگرافي و پادكست، سامانه هاي مرتبط (لينك) با پايگاه هاي فعال اطلاعاتي، مدیریت کاربران و هر آنچه که یک سازمان نیاز دارد تا خدمات خود را آنلاین کند فراهم نموده است.

 

ج )مستند سازی

يكي ديگر از ابزارهاي روابط عمومي براي نشر و اطلاع رساني برنامه ‏ها، مستند سازی بوده است. نكته اي كه همواره سعي شده مدنظر قرار گيرد اين است كه ضروري ‏نيست حتماً اين انتشارات با هزينه گزاف و گران انجام شود بلكه ‏ماهيت و محتواي آن بسيار مهم است .‏ لذا با توجه به گسترش شبكه هاي اجتماعي در فضاي مجازي، بستر مناسبي براي نشر و اطلاع رساني در اختيار روابط عمومي قرار گرفته است.

بر این اساس ویدئو، كليپ، موشن گرافي و ... در شبكه هاي اجتماعي و سايت هاي خبري شده است.

اينفوگرافي:

از آنجا که بسیاری از مخاطبان فرصت چنداني برای خواندن متن های طولانی صرف نمی کنند، براي انتقال چند نکته به اختصار به مخاطب، اینفوگرافیک راهکار مناسبی است. كمك به نمايش سريع و دسته بندي شده اخبار و اطلاعات به صورت بصری و سهل‌الوصول از ویژگی های اینفوگرافی بوده است. لذا معاونت تلاش كرده از اين ابزار رسانه اي بهره ببرد.

 

پادكست:

پادکست انتقال محتوا به صورت صو و مورد علاقه جمعی از مخاطبان است. این ابزار رسانه ای می تواند  صحبت‌های یک نفر درباره موضوعی خاص، یک مکالمه چند نفره، و واگویی مطالب مختلف باشد. پادکست در واقع گفتگوهای رادیواینترنتی به حساب می آید که اگر هم وقت ندارید می‌توانید فایل‌شان را دانلود و سر فرصت گوش کنید.

 

موشن گرافي و كليپ ويدئويي:

دانش ادغام تصاویر و حرکت آنها به همراه صدا که در ساخت تیزر تبلیغاتی،انیمیشن های دوبعدی، برنامه های آموزشی و...کاربرد دارد . امروزه جزو پرطرفدارترین روشها به ویژه برای تبلیغات است.

روابط عمومي معاونت نيز براي انعكاس اقدامات خود در فضاي مجازي و رسانه هاي تصويري اقدام به توليد و انتشار موشن گرافي و كليپ نموده است.

 

ايجاد صفحه فعال اختصاصي روابط عمومي در فضاي مجازي :

  1. كانال رسمي معاونت رياست جمهوري در امور زنان و خانواده در آپارات

2- صفحه رسمي معاونت رياست جمهوري در امور زنان و خانواده در اينستاگرام

پيام كوتاه: ‏ از آنجا که ارسال پیام کوتاه می تواند ابزار اطلاع رسانی به بخشی از مخاطبان باشد. روابط عمومي با استفاده از ‏اين ابزار، مطالبات و درخواست های حوزه زنان و خانواده را دریافت و پیگیری می کند.

 

از دیگر وظایف روابط عمومی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  -  تولید یا حمایت آثار هنری و چندرسانه‌ای

  - حمایت از رویدادهای هنری

  - اجرای پویش های اجتماعی