شناسه خبر: 15658نسخه چاپی
تاریخ خبر: 1401/1/7 12:22

همایش خانواده متعالی در فارس

نخستین همایش خانواده متعالی در فارس برگزار می‌شود

نخستین همایش خانواده متعالی با هدف معرفی طرح خانواده متعالی و تبیین ضرورت‌ها و اهداف این طرح با حضور اساتید حوزه و دانشگاه، فعالان فرهنگی و فعالان حوزه خانواده در فارس برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام محمد استوار میمندی مدیر حوزه‌های علمیه فارس در نشست خبری اعلام برنامه‌های نخستین همایش خانواده متعالی در فارس، گفت: امیدواریم طرح خانواده متعالی، تبیین و تبدیل به یک مطالبه عمومی شود.

او با تاکید بر اینکه حرکت در عرصه تقویت ارکان خانواده در جامعه ایرانی از اهمیت بسیاری برخوردار است، گفت: ما معتقدیم هر چه ارزش‌های دینی و توحیدی بیشتر بر خانواده ها حاکم شود ما خانواده‌های مترقی‌تر، با آرامش بیشتر و مفیدتر برای جامعه جهانی خواهیم داشت.

مدیر حوزه‌های علمیه فارس گفت: امروز خانواده به عنوان یکی از مهمترین نهادهای مهم تشکیل دهنده جامعه مورد توجه جریان‌ها و اندیشه های مختلف قرار گرفته است.

استوار میمندی گفت: از آنجا که کانون خانواده هر چه مستحکم تر شود جریان‌های بیرونی کمتر می‌توانند اثرگذاری در جامعه داشته باشند، لذا جریان‌هایی که به دنبال تأثیرگذاری اجتماعی هستند، خانواده را به عنوان یکی از اهداف خود مورد توجه قرار داده‌اند.

او گفت: دشمنان ملت ایران هم برای کانون خانواده و تأثیرگذاری بر این نهاد مهم برنامه‌ریزی کردند تا سبک زندگی را به سمتی سوق بدهند که کیان خانواده دچار تزلزل شود.

مسئول کارگروه پژوهشی و علمی دانشگاه طرح خانواده متعالی گفت: طرح‌ خانواده متعالی که در اسناد بالادستی شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور قرار گرفته است و سال گذشته به تصویب شورای فرهنگی عمومی استان رسید، در حال حاضر در مرحله اجرا قرار دارد.

استوار میمندی گفت: برگزاری سلسله همایش‌ها از جمله اقداماتی است که برای تحقق اهداف مان در این زمینه انجام شده است. اولین همایش روز پنجشنبه در تالار وحدت دانشگاه شیراز از ساعت 9 تا 12 با حضور کارشناسانی از حوزه و دانشگاه برگزار خواهد شد.

او گفت: حدود 22 جلسه در طول 9 ماه گذشته برگزار شده است. تشکیل گروه‌های علمی حوزوی و دانشگاهی به منظور تأمین محتوای موردنیاز اجرای طرح خانواده متعالی یکی از اقدامات مهم ما در این زمینه بوده است.

استوار میمندی، تعیین نظام مسائل اولویت دار خانواده ایرانی را از دیگر اقدامات انجام شده در این عرصه دانست و گفت: حدود 10 مسئله را به عنوان مسائل اولویت دار خانواده استخراج کردیم که باید مورد توجه قرار بگیرد و آسیب‌سنجی شود و حتی برنامه‌ریزی منسجم و مدونی برای پیشبرد اهداف فطری و انسانی ما در مسیر انقلاب شکوهمند اسلامی انجام شود. البته مسائل مربوط به حوزه خانواده بیش از موارد استخراج شده است.

او به بیان مسائل اولویت دار خانواده پرداخت و گفت: یکی از این مسائل؛ مسئله طلاق است. متأسفانه بالا رفتن آمار طلاق در جامعه جهانی و از جمله جامعه ایرانی نگران‌کننده است. همچنین مسئله بالا رفتن سن ازدواج و تعیین میانگین سن ازدواج که کارشناسان آن را یک آسیب جدی می‌دانند از دیگر مسایل مورد توجه در این طرح است.

استوار میمندی یادآور شد: اخلاق جنسی که امروز در بسیاری از خانواده‌ها چالش ایجاد کرده است از دیگر مسائل مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

مدیر حوزه‌های علمیه استان فارس گفت: طرح خانواده متعالی آمده تا با کمک مردم و نخبگان مطالبه همه جانبه‌ای را از مسئولین، دانشگاهیان و خود مردم شکل بدهد و حتی نظارت مردم بر مردم را در جامعه رواج دهد.

زهرا یقطین، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری فارس نیز در این نشست، گفت: همه افراد در سربلندی فردی، خانوادگی و اجتماعی نقش ایفا می‌کنند.

او با اشاره به این که نزدیک به 100 برنامه در این طرح پیش‌بینی شد است، افزود: طرح خانواده متعالی از سال گذشته به شورای فرهنگ عمومی استان آمد که با نگاهی به سیاست‌های بالادستی، از سوی استادان و مشاورین حوزه خانواده بررسی و به تدوین پایانی رسید.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری فارس با اشاره به اینکه فعالیت ساختار عملیاتی این طرح به عهده استانداری فارس است، گفت: باید از موازی کاری و تکراری گویی در حوزه خانواده جلوگیری شود.

یقطین ساختار برنامه‌ریزی این طرح را در 6 کارگروه دانست و گفت: کارگروه علمی و پژوهشی را حوزه علمیه، کارگروه تبلیغی و ترویجی را اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، کارگروه آموزشی را دفتر امور زنان و خانواده استانداری با 49 دوره آموزشی برای همه مردم، کارگروه حمایتی را مدیرکل امور اجتماعی استانداری که 50 طرح اجتماعی خواهد داشت، کارگروه مشارکت مردمی را شهرداری شیراز و کارگروه نظارت هم معاونت فرهنگی نمایندگی ولی فقیه در فارس را انجام خواهند داد.